TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - testy wydajności

Siła sygnału

EAP610 2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -34 dBm  -28 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -43 dBm  -42 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -62 dBm  -43 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -46 dBm  -48 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -62 dBm  -58 dBm 

 

EAP610-Outdoor 2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -39 dBm  -27 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -45 dBm  -38 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -65 dBm  -48 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -55 dBm  -52 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -61 dBm  -60 dBm 

 

EAP615-Wall 2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -29 dBm  -32 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -49 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -58 dBm  -60 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -49 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -59 dBm  -66 dBm 

Na początek sprawdzamy, jak wypada siła sygnału generowanego w tym przypadku przez punkty dostępowe TP-Link w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Nasza procedura testowa zakłada pomiar w pięciu różnych punktach, warto podkreślić, że ściana oddzielająca pomieszczenia pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a w przypadku reszty przeważa gips i karton-gips. Modele EAP610 i EAP610-Outdoor otrzymały po dwie anteny na pasmo o zysku 4 dBi i 5 dBi odpowiednio dla 2,4 GHz i 5 GHz, z kolei EAP615-Wall otrzymał po dwie anteny 3 dBi dla 2,4 GHz i dwie 4 dBi dla 5 GHz. Są to wartości stosowane raczej w typowych konsumenckich urządzeniach sieciowych i można było się spodziewać, że biznesowe serie otrzymają mocniejsze anteny, by nie trzeba było ich montować co kilka metrów w biurach. Wyniki uzyskane w naszych pomiarach nie wyglądają wprawdzie źle, ale to stosunkowo niewielka powierzchnia, która nie ma przełożenia na duże powierzchnie biurowe, więc mamy tu pewne wątpliwości.  

Wydajność Ethernet (LAN)

Testy wydajności interfejsów ethernetowych w EA615-Wall udowadniają wysoką wydajność switcha w tym zakresie, pozwalając cieszyć się niemal maksymalnym potencjałem gigabitowych złączy. Wyniki uzyskane przez niego w syntetycznych benchmarkach, zarówno dla pobierania, jak i wysyłania danych, są naprawdę zadowalające, co gwarantuje wysokie prędkości w ramach łączności przewodowej (zresztą wystarczy spojrzeć na poniższe wykresy). 

Wydajność sieci bezprzewodowej LAN - Wi-Fi 

Przypominamy, że w przypadku pomiaru wydajności w ramach Wi-Fi, trudno o stuprocentowo obiektywne wyniki, ponieważ wpływa na nie dużo czynników, w tym np. zagęszczenie sieci znajdujących się w naszym pobliżu. Dlatego też testy przeprowadzane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia i choć staraliśmy się do minimum zniwelować poziom niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, to jednak nie dało się ich całkowicie uniknąć i warto mieć to na względzie - z tego też powodu bezpośrednie porównania z innymi testami tego samego sprzętu nie są w 100% wymierne, gdyż odbywają się nieco odmiennych warunkach. 

Za serwer posłużył nam w tym przypadku laptop podłączony do przełącznika, natomiast komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U był klientem. W przypadku testów sieci 5 GHz wszystkich trzech punktów dostępowych można mówić o świetnych rezultatach, bardzo zbliżonych do tych uzyskanych w testach gigabitowych połączeń LAN, choć tu wyraźniej widać też wpływ odległości na wydajność, co oczywiście ma związek z zastosowanymi antenami i ich zyskiem. Cieszy jednak fakt, że większy nacisk położono na 5 GHz pasmo. Rezultaty w ramach 2,4 GHz pasma także są bardzo przyzwoite i nie odbiegają od tego, co odnotowaliśmy na routerach klasy AX1800. 

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi - Wi-Fi

Wydajność routera w transferach pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest bardzo dobra, ale i tak żałować można, że nie zastosowano tu wsparcia dla szerokości kanału 160 MHz, co pozwoliłoby wycisnąć jeszcze więcej z takich scenariuszy. Rezultaty są jednak tylko odrobinę słabsze niż w przypadku testów z serwerem połączonym za pomocą portu LAN (ba, momentami wszystkie trzy punkty dostępowe potrafiły przekroczyć wartość 1000 Mb/s, ale taki stan rzeczy nie otrzymywał się zbyt długo). Wyraźnie słabiej wypadły jednak połączenia z wykorzystaniem pasma 2,4 GHz, szczególnie w przypadku modelu EAP615-Wall, który ma po prostu najsłabsze anteny.

Pobór mocy

Pozostała jeszcze tylko kwestia poboru mocy, jak aspekt ten wypada w przypadku każdego z testowanych urządzeń możecie zobaczyć na wykresach poniżej (cały czas warto mieć na względzie, że jest to sprzęt biznesowy, który wykorzystywany będzie zapewne 24/7 przez 365 dni w roku, a ceny prądy drastycznie zdrożeją dla firm). Mówiąc krótko, obyło się bez niespodzianek, wyniki są zgodne z przewidywaniami i zbliżone do deklaracji producenta. 

Roaming i obciążenie

Istotną kwestią w ramach punktów dostępnych jest także sprawnie działający płynny roaming. W trakcie naszych testów (trzeba jednak przypomnieć, że na relatywnie małej przestrzeni) zastosowany przez TP-Link mechanizm spisywał się bez zarzutu, automatycznie przełączając nas do najbliższej jednostki i na lepsze w danej sytuacji pasmo. EAP610 i EAP610-Outdoor całkiem nieźle radzą sobie też z pracą pod obciążeniem, gdyż spadek wydajności przy czterech aktywnych klientach (jednoczesne granie, oglądanie Netflixa 4K, pobieranie dużego pliku i surfowanie po internecie) nie był odczuwalny w użytkowaniu, a choć w przypadku EAP615-Wall wyczuwalne było pewne spowolnienie, to jednak wciąż w granicach akceptowalnego poziomu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Omada EAP610, EAP610-Outdoor, EAP615-Wall - test biznesowych punktów dostępowych Wi-Fi 6

 0