Radeon RX 570 4 GB
Przeskok do następnego przedziału cenowego może uchodzić za nadmiernie spory, ale dobra wiadomość brzmi: przyrost wydajności jest jeszcze większy. Tak, Radeon RX 570 4 GB potrafi wygenerować średnio dwukrotnie więcej klatek od Radeona RX 460, a tym samym znaczną część gier w rozdzielczości Full HD odpali przy maksymalnych detalach grafiki. Konkurencji zasadniczo nie ma, chyba, że wśród sprzętu z drugiej ręki - ale ten rynek ciężko nakreślić, gdyż ceny kart używanych są zupełnie nieprzewidywalne. GeForce'a GTX 1050 Ti można sobie całkowicie odpuścić, wszak potrafi być nawet 25-30% słabszy i często ledwie 15-20% tańszy. Dużym plusem Radeona RX 570 na tle wszystkich tańszych modeli jest 256-bitowa magistrala pamięci, która wraz z modułami GDDR5 7 Gbps pozwala utrzymać przepustowość na rozsądnym poziomie 224 GB/s, gwarantując relatywnie wysoką wydajność w trybach z wygładzaniem krawędzi. Jeśli chodzi o relację wydajności do ceny, to AMD Radeon RX 570 jest aktualnie najbardziej opłacalną kartą graficzną na rynku. I nic nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych miesięcy ten stan miał ulec jakiejkolwiek zmianie, bo nawet jeśli GeForce GTX 1060 3 GB znacząco potanieje, to ma zbyt małą ilość pamięci, by zagrozić opisywanej konstrukcji Czerwonych.
Radeon RX 570 4 GB to obecnie najbardziej opłacalna karta pod względem stosunku wydajności do ceny. Za mniej niż 900 złotych jest to prawdziwy hit.
Wybierając Radeona RX 570 należy mieć na uwadze, że nie jest to już sprzęt typowo ekonomiczny, lecz implementacja 150-watowego chipu. Pociąga to za sobą oczywiste konsekwencje. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na chłodzenie i jego kulturę pracy, a po drugie - chcąc podkręcać warto zaopatrzyć się w model z ośmiopinowym zasilaniem. Odpowiednio dobrany sprzęt, szczególnie po drobnej ingerencji w domyślne ustawienia, powinien odpłacić się cichą, jak również stabilną pracą. Tym niemniej, podobnie jak w przypadku GeForce'a GTX 1050 oraz Radeona RX 460, nie szalałbym z absolutnie najbogatszymi konstrukcjami, których ceny sięgają nawet 1050 złotych, wchodząc na pułap niebezpiecznie bliski wydajniejszemu Radeonowi RX 580 z 4 GB pamięci. Moim zdaniem rozsądne maksimum to w tym przypadku 900 złotych. Mniej więcej tyle zapłacimy za testowanego już na łamach ITHardware.pl Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G czy MSI Radeon RX 570 Armor OC ze sprawdzonym układem chłodzenia Armor 2X. Jak donoszą użytkownicy, obie karty bezproblemowo trzymają taktowanie Boost. Ponadto, obie są umiarkowanie chłodne i podobnie ciche, również z uwagi na możliwość pasywnej pracy w spoczynku i podczas umiarkowanych obciążeń.
Uśrednione relacje wydajnościowe wg testów ITHardware.pl na podstawie przykładowych modeli autorskich, wyniki z gier w rozdzielczości Full HD:
- Zotac GeForce GTX 1060 6 GB AMP! Edition: 121%
- XFX Radeon RX 480 8 GB GTR Black: 110,7%
- Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G: 100%
- XFX Radeon RX 470 4 GB RS Triple X: 93,2%
Zobacz: Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G – Test w porównaniu z RX 480 oraz RX 470
Ten produkt zakupisz w:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką kartę graficzną kupić w I połowie 2017 roku? Przegląd modeli