GeForce GTX 1070
Lada dzień, wraz z premierą kart AMD Radeon RX Vega, dojdzie być może do pewnych przetasowań, ale na chwilę obecną konsekwentnie i nieprzerwanie od roku czasu przedsionek hi-endu okupuje GeForce GTX 1070. Strukturalnie jest to akcelerator stanowiący mniej więcej 3/4 GeForce'a GTX 1080, ale ma identyczną ilość pamięci i tyle samo rasteryzatorów, czyli odpowiednio 8 GB oraz 64. W ogólnym rozrachunku okazuje się, że GeForce GTX 1070 nie odstaje tak bardzo od wydajniejszego pobratymca, nawet pomimo porzucenia modułów pamięci GDDR5X na rzecz wolniejszych GDDR5, a za to wypada zdecydowanie lepiej od wszystkich tańszych modeli, będąc w rezultacie najbardziej opłacalną kartą Nvidii pod względem stosunku wydajności do ceny. Dysponując monitorem o rozdzielczości natywnej Full HD i kartą graficzną GeForce GTX 1070 bez problemu uruchomimy wszystkie współczesne gry przy maksymalnej szczegółowości grafiki, nierzadko w mitycznych 60 kl./s. Ba, GeForce GTX 1070 całkiem nieźle poradzi sobie również przy rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i formatach ultra-panoramicznych. Dość powiedzieć, że redakcyjny kolega Krzysiek potrafi używać tego modelu do gry w Ultra HD 4K, choć wymaga to oczywiście redukcji detali.
GeForce GTX 1070 ma kuszącą relację wydajności do ceny i jest sprzętem bardzo elastycznym. Zakupimy go w wersji miniaturowej, jak również wysoko podkręconej.
Ogromną zaletą GeForce'a GTX 1070 jest przyzwoicie niskie, bo ustalone na zaledwie 150 W TDP. Dzięki temu na rynku znajdziemy wiele w pełni funkcjonalnych modeli dla platform miniaturowych, mini-ITX. Oczywiście równocześnie nie brakuje dopakowanych konstrukcji dla entuzjastów najwyższych częstotliwości, co przedstawia model GeForce GTX 1070 jako sprzęt bardzo elastyczny, zdatny do użycia w dosłownie każdej konfiguracji sprzętowej. Stosunek wydajności do zużycia energii jest nawet lepszy niż w przypadku GeForce'a GTX 1060, a platformę z opisywanym akceleratorem i procesorem klasy konsumenckiej spokojnie zadowoli markowy zasilacz o mocy znamionowej 450 W. A jaką konstrukcję najlepiej wybrać? Wszystko zależy od preferencji. Widoczny powyżej MSI GeForce GTX 1070 AERO ITX świetnie spisze się w malutkich obudowach, ale już budując większy komputer lepiej pokusić się o coś w stylu MSI GeForce GTX 1070 Gaming X czy Zotac GeForce GTX 1070 AMP! Edition, cechującego się wyższymi taktowaniami i bardziej rozbudowanym chłodzeniem. Większość GeForce'ów GTX 1070 nie podkręca się najlepiej, patrząc wyłącznie na przyrost megaherców, ale świetne skalowanie architektury Pascal do zegara pozwala osiągnąć zadowalające efekty.
Uśrednione relacje wydajnościowe wg testów ITHardware.pl na podstawie przykładowych modeli autorskich, wyniki z gier w rozdzielczości Full HD:
- MSI GeForce GTX 1070 AERO ITX OC: 100%
- Zotac GeForce GTX 1060 6 GB AMP! Edition: 77,5%
- Gigabyte AORUS Radeon RX 580 XTR 8G: 73,8%
Zobacz: Test MSI GeForce GTX 1070 AERO ITX 8G OC - mały, ale wariat
Ten produkt zakupisz w:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką kartę graficzną kupić w I połowie 2017 roku? Przegląd modeli