Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2020

Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2020

Jaki komputer do gier kupić w czerwcu 2020?

Jaki komputer kupić? Jaki procesor czy kartę graficzną wybrać? To najczęstsze dylematy kupującego. Sytuacja na rynku elektroniki czasami bywa bardzo dynamiczna, a ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Zamieszania dodają częste premiery sprzętu komputerowego, takiego jak procesory, karty graficzne czy płyty główne, którym towarzyszą nowe podstawki - przyznacie, że często łatwo się pogubić. Niniejszy poradnik ma Wam ułatwić kupno nowego komputera do gier. Gotowe koszyki z odpowiednio dobranymi podzespołami, kilka kliknięć i nowy komputer stoi u Was na biurku. Oczywiście staramy się tak dobierać płyty główne i karty graficzne, by zapewniły stabilność pracy i dobrą kulturę pracy. Oznacza to, że najtańsze modele nie będą proponowane, ale nie będziemy też serwować najdroższych konstrukcji, znajdując kompromis między wydajnością a opłacalnością.

Nowe procesory AMD i Intel, nowe płyty główne, ale i nowe ceny. Czerwiec to wiele nowych zestawów, jednakże niekoniecznie droższych.   

Współpraca ze sklepem X-kom, a korzyści dla czytelników ITHardware.pl

Nowy rok zaczęliśmy zmiany nawiązując współpracę ze sklepem X-kom. Jedną z korzyści dla czytelników jest możliwość uzyskania indywidualnego rabatu na wybrany zestaw PC z naszych propozycji. Na naszym forum sukcesywnie prosicie o rabaty, a X-Kom je Wam udziela, więc będziemy kontynuować tę współpracę.

Jak  to działa?

Jeżeli jesteś zainteresowany rabatem na konkretny zestaw komputerowy, zostaw w specjalnym wątku na naszym forum wiadomość z linkiem lub linkami do produktów, a przedstawiciel sklepu X-kom sprawdzi swoje możliwości i postara się przygotować specjalną ofertę odpowiadając Wam na PW.

Link do wątku na forum:

 Kody rabatowe X-kom na polecane zestawy PC

 

Jaka karta graficzna? 

Diametralnych zmian na rynku GPU nie było, a na NVIDIA Ampere jeszcze trochę poczekamy. Epidemia koronawirusa Covid-19, spowodowała podwyżki większości komponentów w tym karty graficzne. Niestety polecany model NVIDII GTX 1650 Super (test na ITHardware) ponad ok. 900 zł, Radeon RX5500XT nieco mniej.  Radeon RX 5600 XT (link do testu), którego wydajność jest porównywalna lub nieco większa od RTX 2060, przy takiej samej lub niższej cenie. Ceny GeForce GTX 1660 nie różnią się zbyt wiele od nowych GTX 1660 SUPER, więc proponujemy warianty z dopiskiem SUPER. NVIDIA RTX podrożały o minimum 100 zł, więc RTX 2060 SUPER zostały zastąpione Radeonem RX 5700, w droższych zestawach znajdziemy RTX 2070S, a w najdroższym nawet RTX 2080 Ti. 

 Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

 Ranking procesorów i polecane modele AMD oraz Intel

Jaki procesor wybrać?

Na nowe procesory Intela Comet Lake-S Core i5, i7 oraz i9 miały swoją premierę, dwa z nich przetestowaliśmy w premierowym teście, oczywiście modele i5 10400F, i5 10600KF oraz najwydajniejszy CPU do gier i9 10900KF znalazły się w nowych zestawach PC do gier, zastępując poprzednią generację. Naturalnie w przypadku platformy Intela, mamy nowe płyty główne z socketem LGA 1200 i nowymi chipsetami. Początkiem czerwca mogą być problemy z dostępnością płyt głównych i procesorów. Całe szczęście zestawy nie wypadają znacząco drożej, a z Core i5 nie czuć różnicy.  AMD nie było bierne i wprowadziło na rynek nowe modele czterordzeniowych procesorów Ryzen 3 3100 i 3100X, które z powodzeniem zastąpiły w zestawach model Ryzen 5 2600. W tym wypadku warto poprosić sklep o aktualizację BIOS.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Nowe CPU Intel Core i5 10. gen.
 • Nowe CPU AMD Ryzen 3.
 • Niektóre płyty główne potaniały.
 • Nośniki SSD do zestawów od 2000 zł w górę tylko SSD NVMe.
 • Ceny kart graficznych GeForce podrożały, szczególnie seria RTX
 • GeForce GTX 1650 jest kompletnie nieopłacalny, więc nie ma go w zestawach.
 • Do zestawów z CPU Ryzen 5 3600 dodany cooler, niestety box nie sprawdza się najlepiej.

 

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował).
 2. Stawialiśmy bardziej na większą wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA i NVMe (od 2000 zł).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Były komentarze, że wolicie pamięć RAM domyślnie w dwóch kościach i tak jest. 
 5. W procesorach AMD Ryzen oraz Intel zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie. Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie — to tylko propozycje
 6. W sporej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold i Bronze.
 7. Na końcu zestawów dodana została strona proponowanych obudów komputerowych.
 8. Zmieniono zasilacze na SilentiumPC Vero L3 500 W i 700 W w zestawach do ok. 5500 zł.
 9. Nowe CPU Intel i AMD.
 10. Dodatkowy cooler SPC Fera 3 do AMD Ryzen 5 3600.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba się Wam dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2020

 0