Jaka klawiatura mechaniczna dla gracza? Test pięciu modeli w cenie 330-430 złotych

Jaka klawiatura mechaniczna dla gracza? Test pięciu modeli w cenie 330-430 złotych

Marki Qpad nikomu przedstawiać nie trzeba, podobnie jak jednego z ich topowych modeli, MK-80, który odwiedził redakcję na potrzeby niniejszego zestawienia. Klawiatura, jak przystało na produkt wysokiego kalibru, została zapakowana w masywne pudło, mogące z powodzeniem pomieścić nawet trzy konkurencyjne jednostki. Szata graficzna jest stonowana i, podobnie jak w lwiej części przypadków, w roli głównego motywu posłużyło zdjęcie produktu. Na rewersie opakowania znajdziemy natomiast szczegółowe informacje techniczne. Z kolei w kartonie producent umieścił cały szereg dodatków: narzędzie do zdejmowania keycapsów, cztery wymiennie keycapsy, adapter PS/2 oraz podpórkę pod nadgarstki. Specyfikacja techniczna tego egzemplarza MK-80 przedstawia się tak:

  • Przełączniki: Cherry MX Blue
  • Deklarowana żywotność: 50 milionów kliknięć
  • Wymiary: 444.5x144.8x254 mm, podpórka - 444.5x61x14 mm
  • Waga: 1,27 kilograma
  • Podświetlenie: tak, niebieskie
  • Dodatkowe funkcje: hub USB, PS/2 N-KRO
  • Długość przewodu: 1,8 metra

Bryła obudowy Qpada MK-80 zdążyła się już opatrzeć. Nie tylko z uwagi na wysoką popularność tego modelu, ale także powszechne wykorzystanie projektu, który z małymi wyjątkami prezentuje się identycznie w każdym modelu Qpada i kilku konkurencyjnych produktach, np. klawiaturze Asus Echelon. Tak więc MK-80 jest konstrukcją stonowaną, choć nowoczesną i nie trąci tak myszką jak chociażby Cooler Master QuickFire XT czy SteelSeries 6GV2. Zastosowany materiał to tworzywo sztuczne, które podobnie jak w przypadku propozycji Cooler Mastera pokryto gumopodobną warstwą. Tutejsza powłoka jest jednak znacznie łatwiejsza w czyszczeniu i konserwacji niż ma to miejsce u przytoczonego rywala, nie zbiera też odcisków palców w tak dużym stopniu, co pozwala zaklasyfikować MK-80 jako peryferium odporne na mniej uważnych użytkowników. Klawiatura posiada niebieskie podświetlenie LED.

Sampel testowy otrzymał klasyczny układ US QWERTY z niskim Enterem i przełączniki mechaniczne Cherry MX Blue. W sprzedaży dostępne są również inne odmiany: MX Brown, MX Black oraz MX Red. Niebieskie przełączniki stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób trudniąch się pisaniem, granie z ich wykorzystaniem wymaga przyzwyczajenia. Opóźnienie polegające na powrocie switcha do pozycji początkowej jest największe spośród wszystkich pozycji w stawce, a praca - najgłośniejsza. MK-80 aż prosi się o zamontowanie specjalnych tłumiących uszczelek typu o-ring, o czym producent nie pomyślał. Pod wszystkimi klawiszami wymagającymi stabilizatora znalazły się druciki, jednakowoż maskowanie laminatu jest pełne. Tak czy inaczej, widywałem lepsze rozwiązania w tańszych produktach jak chociażby stabilizatory w Deluksie KM02 i SteelSeries 6GV2. Keycapsy są grawerowane laserowo.

W prawym górnym rogu korpusu producent zainstalował hub USB 2.0 oraz przelotowe gniazda audio Jack 3,5 mm. Jeśli ktoś trzyma jednostkę centralną w trudno dostępnym miejscu, chociażby pod biurkiem, to jest to całkiem wygodne rozwiązanie. Zdecydowanie mniej wygodne jest rozmieszczenie skrótów multimedialnych, które stanowią alternatywną funkcję F1-F6. Jako że Fn znajduje się przy prawym Alt, ciężko jest wywoływać polecenia ograniczając się do użycia jednej ręki. Na podobnej zasadzie odbywa się regulacja jasności podświetlenia. Z tym, że do spółki z Fn używa się klawiszy 2 i 8 z sekcji numerycznej. Dochodząc do dolnej granicy jasności, iluminację można całkowicie wyłączyć. Dodatkowych klawiszy funkcyjnych i aplikacji sterującej w tym modelu nie znajdziemy.

Przewód sygnałowy, a precyzując cała wiązka przewodów, jest bardzo gruby i równie sztywny, co chwilami utrudnia wykonanie ciasnego łuku. W końcowej części wiązka rozwidla się na cztery wtyczki: USB 2.0, PS/2, 2x audio Jack 3,5 mm. Do komunikacji peryferium z komputerem służy złącze PS/2, natomiast USB występuje tutaj tylko na potrzeby wyszczególnionego wcześniej huba. Dla posiadaczy płyt bez PS/2 producent dorzuca w pakiecie przejściówkę do gniazda USB, zatem nikt nie powinien być pokrzywdzony.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaka klawiatura mechaniczna dla gracza? Test pięciu modeli w cenie 330-430 złotych

 0