MSI MEG Z390 ACE - test płyty głównej

MSI MEG Z390 ACE - test płyty głównej

Drugą płytą na chipsecie Intel Z390, którą mogę Wam pokazać premierowo, jest MSI MEG Z390 ACE. Mamy więc do czynienia z kolejnym przedstawicielem wciąż świeżej linii produktów, która na rynku pojawiła się dopiero niedawno. Pierwszą konstrukcją wchodzącą w skład serii MEG była topowa X399 CREATION, zaprojektowana specjalnie pod kątem 32-rdzeniowego procesora AMD Ryzen Threadripper 2990WX. Tym razem do rąk dostajemy płytę niewątpliwie bardziej przyziemną, która będzie miała szansę zainteresować znacząco szerszą rzeszę potencjalnych nabywców. Cechą, która wyróżnia modele wchodzące w skład rodziny MEG, a przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na dwie wymienione wcześniej konstrukcje, jest solidna sekcja zasilania, która nie będzie miała problemów z dostarczaniem prądu podczas podkręcania. W przypadku MEG Z390 ACE mamy dwanaście faz dla CPU - w sam raz dla nadchodzących procesorów Core 9. generacji, chociaż na chwilę obecną nie mogę powiedzieć, czy przypadkiem nie trochę na wyrost. Ponadto uwagę przykuwa ciekawie rozwiązana kwestia iluminacji LED. Na ogół producenci płyt aplikują diody w różnych strefach - im droższy model, tym większy procent powierzchni laminatu jest podświetlony. Tym razem MSI postawiło na bardziej precyzyjne podejście. Iluminacja dotyczy wyłącznie panelu I/O i jest zrealizowana z wykorzystaniem czegoś w rodzaju lustra weneckiego, które odbija wnętrze komputera, a jednocześnie przepuszcza światło emitowane przez znajdujące się pod spodem diody. Efekt wizualny można określić, przynajmniej w moim mniemaniu, jako całkiem atrakcyjny i niewątpliwie niecodzienny.

MSI MEG Z390 ACE to płyta główna na chipsecie Z390 z wysokiej półki. Czy w praktyce wypadnie równie imponująco jak na papierze? Tego dowiecie się z kolejnych stron artykułu.

MSI MEG Z390 ACE - test

Specyfikacja MSI MEG Z390 ACE:

 • Socket: LGA 1151
 • Chipset: Intel Z390
 • Pamięć: 4 x DDR4-4500(OC), Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: brak
 • Gniazda rozszerzeń: 3 x PCIe x16 (x16/x8/x4), 3 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 6 x SATA 6 Gb/s, 3 x M.2
 • Sieć: Killer E2500, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Dźwięk: Realtek ALC1220, ESS SABRE9018Q2C
 • Porty USB: 8 x USB 3.1, 4 x USB 3.0, 8 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Porównując MEG Z390 ACE do GIGABYTE Z390 AORUS PRO, widać że propozycja MSI celuje w nieco wyższy pułap cenowy. Na pokładzie znalazły się aż trzy złącza M.2, co - pomijając ograniczenia przepustowości między chipsetem a procesorem - jest naprawdę imponującą ilością jak na platformę niebędącą HEDT. Nie zabrakło również modułu komunikacji bezprzewodowej, która jest tutaj realizowana poprzez kartę Intel Wireless-AC 9560, a także szerokiego arsenału portów USB 3.1, gdzie obsługę sześciu z nich zapewnia Z390, zaś pozostała dwójka pracuje pod batutą kontrolera ASMedia ASM3142. Układ dźwiękowy to oczywiście Realtek ALC1220, który został dodatkowo wsparty przez DAC ESS SABRE9018Q2C. Ponadto mamy kartę sieciową Killer E2500, sześć portów SATA oraz typowy układ slotów PCI-Express. Ogółem rzecz ujmując, co prawda nie jest to jeszcze płyta tej klasy co niegdyś testowana MSI Z370 GODLIKE GAMING, ale i tak mamy do czynienia z konstrukcją z bardzo wysokiej półki jakościowej. Cenowej oczywiście również, ale tego chyba dodawać już nie musiałem ;-) Czas przejść do dalszej części testu, gdzie przyjrzę się omawianemu produktowi z bliska.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI MEG Z390 ACE - test płyty głównej

 0