Polecane zestawy komputerowe do gier - sierpień 2020

Polecane zestawy komputerowe do gier - sierpień 2020

Jaki komputer do gier kupić w sierpniu 2020?

Jaki komputer kupić? Jaki procesor czy kartę graficzną wybrać? To najczęstsze dylematy kupującego. Sytuacja na rynku elektroniki czasami bywa bardzo dynamiczna, a ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Zamieszania dodają częste premiery sprzętu komputerowego, takiego jak procesory, karty graficzne czy płyty główne, którym towarzyszą nowe podstawki - przyznacie, że często łatwo się pogubić. Niniejszy poradnik ma Wam ułatwić kupno nowego komputera do gier. Gotowe koszyki z odpowiednio dobranymi podzespołami, kilka kliknięć i nowy komputer stoi u Was na biurku. Oczywiście staramy się tak dobierać płyty główne i karty graficzne, by zapewniły stabilność pracy i dobrą kulturę pracy. Oznacza to, że najtańsze modele nie będą proponowane, ale nie będziemy też serwować najdroższych konstrukcji, znajdując kompromis między wydajnością a opłacalnością.

Ceny komponentów wracają do normalności, płyty główne, SSD i pamięci RAM kosztują już niemal tyle, co przed pandemią.  

Współpraca ze sklepem X-kom, a korzyści dla czytelników ITHardware.pl

Nowy rok zaczęliśmy zmiany nawiązując współpracę ze sklepem X-kom. Jedną z korzyści dla czytelników jest możliwość uzyskania indywidualnego rabatu na wybrany zestaw PC z naszych propozycji. Na naszym forum sukcesywnie prosicie o rabaty, a X-Kom je Wam udziela, więc będziemy kontynuować tę współpracę.

Jak  to działa?

Jeżeli jesteś zainteresowany rabatem na konkretny zestaw komputerowy, zostaw w specjalnym wątku na naszym forum wiadomość z linkiem lub linkami do produktów, a przedstawiciel sklepu X-kom sprawdzi swoje możliwości i postara się przygotować specjalną ofertę odpowiadając Wam na PW.

Link do wątku na forum:

 Kody rabatowe X-kom na polecane zestawy PC

 

Jaka karta graficzna? 

Diametralnych zmian na rynku GPU nie było, a na NVIDIA Ampere jeszcze trochę poczekamy. Ceny komponentów wracają do normalności, płyty główne, SSD i pamięci RAM kosztuje już prawie tyle, co przed pandemią. Modele GPU NVIDII GTX 1650 Super (test na ITHardware) w końcu staniała i kupimy za ok. 800 zł, Radeon RX5500XT nieco więcej więc to "GTX" znalazł się w zestawach.  Radeon RX 5600 XT (link do testu), którego wydajność jest porównywalna lub nieco większa od RTX 2060, przy takiej samej lub niższej cenie. Ceny GeForce GTX 1660 nie różnią się zbyt wiele od nowych GTX 1660 SUPER, więc proponujemy warianty z dopiskiem SUPER. NVIDIA RTX potaniały o minimum 100 zł, RTX 2060 SUPER zostały zastąpione Radeonem RX 5700, w droższych zestawach znajdziemy RTX 2070S, a w najdroższym nawet RTX 2080 Ti. 

 Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

 Ranking procesorów i polecane modele AMD oraz Intel

Jaki procesor wybrać?

Procesory Intela Comet Lake-S Core i5, i7 oraz i9 miały swoją premierę, dwa z nich przetestowaliśmy w premierowym teście, oczywiście modele i5 10400F, i5 10600KF oraz najwydajniejszy CPU do gier i9 10900KF znalazły się w nowych zestawach PC do gier, zastępując poprzednią generację. Naturalnie w przypadku platformy Intela, mamy nowe płyty główne z socketem LGA 1200 i nowymi chipsetami. Z dostępnością płyt głównych i procesorów nie ma już problemów. Całe szczęście zestawy nie wypadają znacząco drożej, a z Core i5 nie czuć różnicy.  AMD nie było bierne i wprowadziło na rynek nowe modele czterordzeniowych procesorów Ryzen 3 3100 i 3100X, które z powodzeniem zastąpiły w zestawach model Ryzen 5 2600, a Ryzeny 3000XT  miały swoją premierę na początku lipca, jednak ich ceny nie zachęcają. 

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Niektóre płyty główne potaniały.
 • SSD i RAM potaniały,
 • Nośniki SSD do zestawów od 2000 zł w górę tylko SSD NVMe.
 • Ceny kart graficznych GeForce potaniały, 
 • GeForce GTX 1650 jest kompletnie nieopłacalny, więc nie ma go w zestawach.

 

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował).
 2. Stawialiśmy bardziej na większą wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA i NVMe (od 2000 zł).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Były komentarze, że wolicie pamięć RAM domyślnie w dwóch kościach i tak jest. 
 5. W procesorach AMD Ryzen oraz Intel zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3200 (poza zestawem za 1200 zł), ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie. 
 6. W sporej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold i Bronze.
 7. Na końcu zestawów dodana została strona proponowanych obudów komputerowych.
 8. Zmieniono zasilacze na SilentiumPC Vero L3 500 W i 700 W w zestawach do ok. 5500 zł.
 9. Nowe CPU Intel i AMD.
 10. Dodatkowy cooler SPC Fera 3 do AMD Ryzen 5 3600.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba się Wam dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - sierpień 2020

 0