Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

Za chło­dze­nie od­po­wia­da 120-milimetrowy wen­ty­la­tor Yate Loon D12SM-12 z łożyskiem ślizgowym i prędkością maksymalną 1650 obr./min.

Wewnątrz mamy standardowy żółty laminat. Konstrukcja to całkiem ciekawy projekt. Dlaczego? Otóż w klasie budżetowych jednostek najczęściej spotykane są projekty z grupową regulacją napięć na stronie wtórnej. LC-Power zastosował rozwiązanie z konwerterem DC-DC. Biednym bo biednym, ale jednak. Za chłodzenie kluczowych elementów odpowiadają dwa aluminiowe radiatory o zwiększonej pojemności cieplnej . W LC-Power LC6550 wykorzystano kondensator wysokonapięciowy Teapo serii LH o pojemności 220 µF i temperaturze pracy do 85 °C. Na stronie wtórnej znajdziemy kondensatory elektrolityczne wyłącznie Teapo SC i SY certyfikowane do 105 °C oraz dwa aluminiowo-polimerowe.

Jest to jedyny model w zestawieniu, jak i jako jeden z nielicznych, z modułami konwersji napięć DC-DC w cenie do 200 zł.

Po lewej stronie PCB znajduje się filtr EMI zaczynający się na wtyku AC z dwoma kondensatorami Y oraz dławikiem EMI na przewodach. Dalszy ciąg znajdziemy na głównym laminacie, składający się z dwóch kondensatorów X, dwóch Y, dwóch cewek i bezpiecznika. Niestety brakuje warystora, aczkolwiek sama filtracja napięć wejściowych jest dobra. Dalej znajduje się mostek prostowniczy, cewka aktywnej korekcji mocy oraz jeden wysokonapięciowy kondensator filtrujący. Elementy układu APFC oraz tranzystory kluczujące w topologii półmostu chłodzone są wspólnym radiatorem. W centralnej części mamy główny transformator oraz mniejszy dla obwodu 5 Vsb. Schodząc w dół widzimy kolejny radiator, odprowadza on ciepło z sekcji prostowania, którą oparto o elementy aktywne, czyli cztery tranzystory MOSFET. Konstrukcja korzysta z konwerterów DC-DC. Dokładnie jest to niewielki laminat z samymi tranzystorami, takie elementy jak kontroler PWM przeniesiono na stronę lutowania. Producentem OEM jest Great Wall, a tę platformę spotkamy również m.in. w jednostce Xigmatek Maverick S 500 W.

Na koniec dodam, że to jedyny model w zestawieniu, jak i jako jeden z nielicznych, z modułami konwersji napięć DC-DC. Innymi modelami poniżej 200 zł to np. propozycja Modecom MC-500-S88 Silver, ale w porównaniu z LC-Power sporo odbiega pod kątem jakości wykorzystanej elektroniki. Ponadto zasilacze z konwerterami DC-DC to najlepszy wybór dla najnowszych procesorów Intela ze względu na kompatybilność ze stanami energetycznymi C6/C7. Dodatkowo powinniśmy spodziewać się dobrych parametrów elektrycznych i wysokiej sprawności. Zobaczymy, czy moje gdybanie potwierdzą testy :)

Na re­wer­sie PCB umieszczono dodatkowe  elementy elek­tro­nicz­ne SMD. Jakość lutowania jak na tę klasę PSU jest bardzo dobra.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

 0