Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

Podsumowanie tego testu nie jest łatwe. Każda z jednostek oferuje nam coś innego i sami musimy zdecydować, czego oczekujemy od zasilacza, a na co możemy przymknąć oko. Niestety nie ma złotego środka, choć do takiego pretenduje SilentiumPC Vero L2 500 W. Każdy z Was chce wydać jak najmniejszą kwotę na zasilacz, czego oczywiście nie pochwalam, co zatem otrzymamy wydając poniżej 200 zł?

Niska jakość, bardzo niska sprawność i dokuczliwie głośny podczas dużych obciążeń. Zasilacz spalił się podczas testów.

Antec VP500PC to najtańszy model z testowanej czwórki, oparty o regulację grupową na stronie wtórnej, chińskie kondensatory, opleciona wyłącznie wiązka ATX 24-pin. Niezbyt wiele złącz i krótkie kable. Nie spodziewajcie się również dobrej jakości wykonania, ponieważ poza powłoką lakierniczą i etykietą tabliczki prądowo-napięciowej jest tylko gorzej. Cienka a zarazem o słabej sztywności blacha, podłączając wtyk AC myślałem, że wepchnę gniazdo do wnętrza zasilacza. Generalnie zasilacz spalił się podczas testów, dokładnie podczas próby przeciążenia, nie zadziałało zabezpieczenia OCP/OPP. Poza tym, zasilacz całkiem nieźle sobie radzi w typowych zastosowaniach, problemy podczas obciążeń krzyżowych w teście cross load to typowa przypadłość jednostek z regulacja grupową. Sprawność oraz regulacja napięć nie wypadają zbyt dobrze. Do tego bardzo głośna praca wentylatora. Producent udziela na VP500PC dwa lata gwarancji. Zasilacz oceniam na 2 gwiazdki.

Niska jakość wykonania, chińskie kondensatory, napięcia nie mieszczą się w normie ATX, nie działające zabezpieczenia.

AeroCool KCAS 500 W wydaje się być ciekawą alternatywą dla Anteca VP500PC. Ładny wygląd, oficjalny certyfikat 80 PLUS Bronze, jedna mocna szyna +12 V, kable w nylonowym oplocie i najbogatszy zestaw złącz. Jakość obudowy analogiczna z Antec, cienka o niskiej sztywności blacha, we wnętrzu chińskie kondensatory i słaba jakość lutowania. Zasilacz kompletnie nie radzi sobie z dużymi obciążeniami linii +12 V, powyżej 360 W mocy całkowitej napięcie spada poniżej normy ATX. Niezaliczone testy CL, niedziałające zabezpieczenia OCP/OPP. Podczas niskich obciążeń zasilacz wypada trochę lepiej od VP500PC. Kultura pracy również nie jest najlepsza, jest cicho jedynie podczas niskich obciążeń. Uważam, że zasilacz nie spełni pokładanych w nim nadziei (nie zaliczył testów) i nie jest on dobrym wyborem. A nawet odradzałbym jego zakup. Na produkt otrzymujemy 2 lata okresu gwarancyjnego. Moja ocena to 1,5 gwiazdki.

AKTUALIZACJA

AeroCool KCAS posiada nieaktualny certyfikat 80 PLUS Bronze. Precyzując zasilacz jest na napięcie 230 V posiadając certyfikat na napięcie 115 V. Wiąże się to z tym, że producent powinien ponownie złożyć wniosek o certyfikację, o ile zaszły jakiekolwiek zmiany w konstrukcji. Generalnie wychodzi na to, że zasilacz obecnie nie posiada certyfikatu 80 PLUS. 

 

SilentiumPC Vero L2 500 W to atrakcyjny wygląd, taśmowe wiązki kablowe, wysoka sprawność i niska emisja hałasu to mocne argumenty PSU. W tej cenie więcej się nie da.

SilentiumPC Vero L2 500 W to najlepiej wykonany zasilacz w cenie poniżej 200 zł. W przeciwieństwie do modeli Antec i AeroCool blacha jest grubsza i o dobrej sztywności, wtyk AC nie wchodzi do środka zasilacza przy próbie podłączenia kabla. Całkowicie taśmowe wiązki kablowe, jedna mocna szyna +12 V, dobra regulacja napięcia linii +12 V, wysoka sprawność, przekraczająca 88% to mocne strony testowanego zasilacza. Wentylator o średnicy 120 mm z łożyskiem ślizgowym zapewnia bardzo dobrą kulturę pracy oraz niskie temperatury wydmuchiwanego powietrza - jak widać można. Do całości dochodzą tajwańskie  kondensatory Teapo, wszystkie certyfikowane do temperatury 105 °C oraz dobrej jakości strona lutowania. Zasilacz przeszedł wszystkie testy oraz wraz z LC-Powerem pozytywnie przeszedł 30 minutowa próbę w komorze termicznej w temperaturze ok. 44 °C.  Producent udziela nam 36 miesięcy okresu gwarancyjnego w systemie door-to-door. Bardzo wysoka sprawność, kultura pracy, taśmowe okablowanie, ładny wygląd i poprawiona jakość wykonania to najważniejsze zalety. Recenzowany zasilacz oceniam na 4,5 gwiazdki oraz dodaję wyróżnienia rekomendacja oraz kultura pracy. Pełny test możesz zobaczyć tutaj.

 

Wśród przetestowanych do tej pory zasilaczy na ITHardware, LC-Power LC6550 V2.3 ma największą sprawność spośród modeli z certyfikatem 80 PLUS Bronze, ze średnim wynikiem 88,21%. 

LC-Power LC-6550 V2.3 to bardzo niepozorny zasilacz. Jako jedyny oparty został o wydajne konwertery DC-DC, elektronikę dopełniają dobre kondensatory elektrolityczne Teapo. Solidna sztywna blacha to kolejna zaleta. Zasilacz posiada sporo złącz, niestety opleciona jest tylko wiązka główna ATX 24-pin, a końcówki wiązek SATA/Molex wykonano z cieńszych przewodów. Jeżeli chodzi o testy, to zasilacz deklasuje konkurencje bardzo wysoką sprawnością energetyczną bliską 90%, dobrą regulacją napięć i niskimi tętnieniami. Ponadto pozytywnie przeszedł 30 minutową próbę w komorze termicznej w temperaturze ok. 44 °C. Zasilacz nie należy niestety do najcichszych jednostek. Ale myślę, że konwertery DC-DC, które są jednak najlepszym wyborem dla najnowszych i przyszłych procesorów Intela i stanów energetycznych C6/C7 oraz bardzo wysoka sprawność rekompensują tą niedogodność. Producent udziela 2 lata gwarancji. Zasilacz otrzymuje 4 gwiazdki i odznaczenie wydajny.  

 

Zostaje jeszcze jedna kwestia, w tym przedziale cenowym znajdziemy jeszcze jeden warty uwagi model, Corsair VS 450/550 W - w linku macie odniesienie do pełnego testu. Zasilacz został oceniony na 3,5 gwiazdki, korzysta z platformy z regulacją grupową, ma chińskie kondensatory i nie najlepszą jakość wykonania. Na plus można zaliczyć kable w nylonowym oplocie, wysoką sprawność, kulturę pracy do połowy obciążenia i 3 lata gwarancji.

 

 

SilentiumPC Vero L2 500 W

 Sprawność przekraczająca 88%, wysoka kultura pracy chłodzenia do 50% mocy, regulacja napięć poniżej 3%, jedna mocna szyna +12 V, długie taśmowe okablowanie, tajwańskie kondensatory na 105 °C, 3 lata gwarancji, działające zabezpieczenia, pełna moc w temperaturze przekraczającej 40 °C.

 Tętnienia na linii +12 V mogłyby być niższe, niewielki zapas mocy.

Cena (na dzień publikacji): około 189 zł

Gwarancja: 3 lata door-to-door

Ten produkt zakupisz w:   Logo

 

LC-Power LC6550 V2.3

 Bardzo wysoka sprawność wynosząca maksymalnie 89,88%, tajwańskie kondensatory Teapo, konwertery DC-DC, dobra jakość wykonania, pełna moc w temperaturze przekraczającej 40 °C, działające zabezpieczenia.

 Dwie linie +12 V, szybko działające zabezpieczenie OCP/OPP, kable bez oplotów, trochę głośny.

Cena (na dzień publikacji) : 189 złotych

Gwarancja: 24 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   eDSK

 

Antec VP500PC

 Cena, tętnienia napięć, realna moc. 

 Niskiej jakości blacha, niska sprawność, słaba regulacja napięć, dokuczliwie głośny, brak oplotów na kablach, krótkie okablowanie, grupowa regulacja napięć, brak certyfikatu 80 PLUS, spalił  się podczas testów.

Cena (na dzień publikacji): około 169 zł

Gwarancja: 24 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   Logo

 

AeroCool KCAS 500 W

 Cena, nylonowe oploty na kablach, bogaty zestaw złącz, certyfikat 80 PLUS Bronze

 Chińskie kondensatory, nie zaliczone testy, napięcia poniżej normy ATX, niedziałające zabezpieczenia, niskiej jakości blacha, słaba regulacja napięć, cichy jedynie podczas niskich obciążeń, grupowa regulacja napięć, certyfikat 80 PLUS Bronze na 115 V w zasilaczu na 230 V (fałszywy bądź nieaktualny).

Cena (na dzień publikacji): około 179 zł - 203 zł

Gwarancja: 24 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   Logo   

 

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

 

eDSK

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilaczy do 200 zł: Antec, AeroCool, LC-Power i SilentiumPC

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł