Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Cryorig M9a

Cryorig M9 to niewielki cooler przeznaczony do montażu w miniaturowych obudowach mini-ITX. Producent dość nietypowo oferuje dwie wersje tego chłodzenia: M9a dla procesorów AMD oraz M9i dla procesorów Intela. Dlaczego nie można było włożyć dwóch zapinek do jednego pudełka? Ciężko powiedzieć - odpowiedź na to pytanie zna pewnie tylko firma Cryorig.

Konstrukcja radiatora oparta jest o trzy rurki cieplne przylutowane do miedzianej podstawy, która jest dodatkowo niklowana. Pod względem jakości jest to absolutna ekstraklasa. Finy radiatora mają różne odstępy od siebie - co ma teoretycznie przyspieszać przepływ powietrza i redukować turbulencje. Jeśli chodzi o wydajność, to niestety nie jest zbyt dobrze. Nawet biorąc pod uwagę TYLKO klasę 92 mm są lepsze propozycje w tej cenie. W trybie OC (czyli Phenom II X4 955 @ 4 GHz 1,45 V) cały radiator dosłownie płonął - nie dało się go trzymać w ręce. Test zaliczam, ponieważ platforma wytrzymała, ale wszystko odbyło się na absolutnym marginesie stabilności. Wentylator nie był przesadnie głośny, ale kompletnie nie dawał sobie rady z odprowadzaniem ciepła z radiatora. Producent zadeklarował TDP M9a na poziomie 125W - można szczerze wątpić w te szacunki. Jest to bardziej zamiennik fabrycznego chłodzenia niż coś bardzo wydajnego. Szkoda tylko relatywnie wysokiej ceny.

Do mechanizmu odpowiadającego za montaż nie mam większych zastrzeżeń. W komplecie jest dokładnie tyle elementów, ile trzeba wykorzystać. Instalacja jest prosta i nie wymaga nadludzkiej cierpliwości. Cooler nie utrudnia ponadto wykorzystania modułów pamięci RAM z wysokiem radiatorem.

  bardzo dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem, kompaktowy i lekki, względnie cichy

  bardzo kiepska wydajność, wysoka cena w stosunku do wydajności, oddzielny model dla Intela i AMD

Cena (na dzień 12.7.2017): około 95 zł

Cryorig M9a

Do testu dostarczył:

https://cryorig.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/chlodzenie-cpu-633/

 

Specyfikacja

Cryorig M9a
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 87x102x125 mm
Waga coolera 425 g
Model zastosowanego wentylatora 92 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 600-2200
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...