Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Noctua NH-D9L

NH-D9L to dwuwieżowy cooler z wentylatorem 92 mm i czterema rurkami cieplnymi. Jest czymś w stylu Noctua NH-D15S, tylko że pomniejszonym do takich rozmiarów, żeby pasować do naprawdę niewielkich obudów, także rackowych (producent zgawantuje zgodność z obudowami 3U). Jeśli chodzi o jakość wykonania, to ta jest dość charakterystyczna dla produktów tej firmy - niklowana podstawka, niklowane rurki cieplne i najwyższej jakości firmowy wentylator NF-A9 PWM. Oczywiście w przypadku tak małych modeli żaden producent nie celuje w gusta najbardziej wymagających użytkowników zainteresowanych mocnym podkręcaniem procesorów, ale ze względu na cenę coolera oraz deklarowaną kompatybilność z platformami LGA 2011 i LGA 2001-3 i takie testy trzeba było przeprowadzić.

W testach wydajności cooler nie zaliczył najbardziej wymagającego testu OC2 - komputer nie był stabilny i po kilku(nastu) minutach następował reset. Stąd też brak NH-D9L na wykresach z tego trybu. Tryb OC1 nie był już dla NH-D9L problemem - można nawet powiedzieć że wyniki są bardzo dobre na tle wcześniej testowanej jednowieżowej NH-U9S. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę tryb w którym wentylator kręci się z pełną prędkością obrotową (2000 obr./min). Kulturę pracy należy ocenić pozytywnie w klasie modeli z wentylatorem 92 mm, choć oczywistym jest fakt, że modele z większymi wentylatorami osiągną tą samą wydajność przy znacznie cichszej pracy. Mimo dwuwieżowej konstrukcji radiatora trzeba jednak cały czas pamiętać że jest to model bardzo kompaktowy, kierowany właściwie tylko do bardzo kompaktowych obudów mini-ITX.  

Nie mam zastrzeżeń co do systemu montażu, wszystkie zapinki są bardzo ładnie poukładane w pudełku z akcesoriami. Instrukcje montażu są bardzo czytelne, a system montażu SecuFirm 2 gwarantuje także kompatybilność z przyszłymi podstawkami procesorowymi - już dziś mając dowód zakupu coolera można zgłosić się do firmy Noctua po zapinki dla podstawki AM4. Jak przystało na tak mały cooler NH-D9L w żadnym stopniu nie utrudnia montażu modułów pamięci RAM z wysokimi radiatorami, ani kart graficznych w obudowach mini-ITX.

kompaktowy i lekki, rewelacyjna jakość wykonania, wygodny i solidny system montażu, nie utrudnia montażu kości pamięci RAM z wysokimi radiatorami, porządek w pudełku z produktem

mimo że konstrukcja jest dla bardzo specyficznego klienta - cena mogła by być nieco niższa

Cena (na dzień 12.7.2017): około 230 zł

Noctua NH-D9L

Do testu dostarczył:

https://noctua.at

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d9l-700322/

 

Specyfikacja

Noctua NH-D9L
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 95x95x110 mm
Waga coolera 531 g
Model zastosowanego wentylatora 92 mm
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) 300-2000
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

 

 

 

 

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...