Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Noctua NH-U9S

NH-U9S to kompaktowy cooler Noctua przeznaczony głównie do komputerów budowanych w niewielkich obudowach Micro-ATX czy mini-ITX. Jest niski, niewielki, bardzo dobrze wykonany i nietani - kosztuje niemalże tyle samo co znacznie większe modele. No właśnie, czy 250 zł to nie za dużo jak na cooler z wentylatorem 92 mm? Jakby nie było grupa docelowa jest dość specyficzna, ale dalej mówimy tu o naprawdę niewielkim modelu.

Mimo bardzo obiecującej jakości wykonania cooler nie przeszedł testu OC2 (Phenom II X4 955 @ 4,2 GHz; 1,5 V) (temperatura procesora dochodziła do 80 stopni i komputer się zawieszał). Firma Noctua z pewnością zrobiła wiele żeby wydajność była jak najlepsza - ale fizyki nie udało się oszukać. Może było by inaczej gdyby zastosowano szybszy wentylator, ale odbyło by się to kosztem ogromnego poziomu hałasu. A ten nawet przy maksymalnych obrotach wentylatora (2000 obr./min) jest całkiem znośny - z pewnością nie można powiedzieć żeby NH-U9S było chłodzeniem głośnym. Kulturę pracy trzeba ocenić pozytywnie, wyraźnie jednak zaznaczając że nie jest to cooler do codziennej pracy z mocno podkręconym procesorem (ze znacznie podniesionym napięciem pracy). Osoby podkręcające sprzęt nie są tu jednak grupą docelową.

Tak jak przy innych coolerach firmy Noctua, muszę pochwalić producenta za wzorowy porządek w opakowaniu. Zapinki umieszczono w osobnych pudełkach, a zawartość jest czytelnie opisana. Nie trzeba się domyślać, która śrubka służy do montażu na procesorze Intela, a która na AMD. 

kompaktowy i lekki, rewelacyjna jakość wykonania, wygodny i solidny system montażu, nie utrudnia montażu kości pamięci RAM z wysokimi radiatorami, porządek w pudełku z produktem

  wysoka cena jak na model z wentylatorem 92 mm, przeciętna wydajność

Cena (na dzień 12.7.2017): około 250 zł

Noctua NH-U9S

Do testu dostarczył:

https://noctua.at

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-u9s-700321/

 

Specyfikacja

Noctua NH-U9S
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 95x95x125 mm
Waga coolera 618 g
Model zastosowanego wentylatora 92 mm
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) 300-2000
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

 

 

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...