Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Aby dokładnie zobrazować temat poleasingowych komputerów, postanowiliśmy zadać kilka pytań specjaliście, którym jest Pan Damian Durkalec z firmy uzywki.expert. Odpowie on nam na najważniejsze kwestie dotyczące tego typu sprzętu. 

Dzień dobry. Jest pan przedstawicielem firmy uzywki.expert zajmującej się sprzedażą używanych komputerów poleasingowych, skąd pomysł na taki biznes?

Nasza firma działa w branży IT od 15 lat i tak naprawdę od kilku lat oferuje produkty poleasingowe do dalszej odsprzedaży. Postanowiliśmy stworzyć nową markę, która zagwarantuję jakość, jakiej można spodziewać się przy zakupie nowego sprzętu. Zarówno pod kątem stanu samych urządzeń, jak i warunków i realizacji gwarancji oraz wsparcia klienta.

Z jakich krajów europy pochodzą sprzedawane produkty?

Zewsząd, głównie jednak Europa Zachodnia, Skandynawia itp., aczkolwiek rynek jest duży i tak naprawdę towar pochodzi z całej europy, również z Polski.

Handlujecie tylko laptopami czy jednostkami centralnymi, a może również serwerami ?

W naszej ofercie znajduje się pełna gama produktów poleasingowych, która będzie systematycznie poszerzana dla klienta detalicznego dzięki marce uzywki.expert. Na ten moment w ofercie dostępnej na stronie są laptopy, komputery stacjonarne, AIO oraz monitory LCD. Wkrótce to grono na pewno rozszerzą serwery oraz drukarki poleasingowe.

Czy sprzęt poleasingowy będzie lepszym wyborem niż nowa sztuka konsumencka dostępna w sklepach?

Wszystko jest kwestią indywidualnego podejścia i porównania odpowiednich produktów. To tak naprawdę już kwestia dopasowania produktu do klienta, a to, czy produkt będzie lepszy i w jakim zakresie? Cóż przekazaliśmy Państwu do przetestowania kilka modeli i wyniki mam nadzieję zobaczymy niebawem. Co do samych produktów klasy biznes to jest to sprzęt o zdecydowanie lepszej jakości niż typowy Laptop dla Kowalskiego dostępny na marketowej półce za przysłowiowe 1299 zł. Zatem w wielu aspektach, patrząc przez pryzmat ceny, lepszym wyborem będzie sprzęt używany (bo takim jest towar poleasingowy) niż nowy prosto z półki. Ten używany nie raz przeżyje właśnie nowe produkty, nie mówiąc już o dużo wyższej wydajności i komforcie w stosunku do najtańszych jednostek marketowych.

Czyli mam rozumieć, że kilkuletni biznesowy laptop będzie lepszy od produktu nowego w tej samej kwocie?

Zdecydowanie tak, ale mam nadzieję, że testy rozwieją wszelkie wątpliwości (przyp. red. firma uzywki.expert udostępniła na potrzeby tego testu kilka swoich produktów). Nie mówimy tu o wszystkich zastosowaniach, np. dobrze wiemy, że procesory Intel dopiero od 6-stej generacji wspierają dekodowanie wideo wysokiej rozdzielczości (4K), zatem nawet i5 4-tej generacji ma problem z takim materiałem (dopiero i7 z 4 rdzeniami radzi sobie w miarę z płynnym dekodowaniem materiału), ale już we wszystkich innych zastosowaniach starszy i5 będzie zdecydowanie górą, nie mówiąc już o samej jakości wykonania, czy takich dodatkach, jak podświetlana klawiatura czy wbudowane modemy internetowe. Po prostu jest to sprzęt klasy premium, co widać.

Wiele osób obawia się o stan techniczny sprzętu z drugiej ręki. Czy jest się czego bać? Czego możemy się spodziewać po komputerze poleasingowym?

I tak i nie, zawsze jest to przysłowiowa loteria, chyba że kupuje się sprzęt u sprawdzonego dostawcy, ale już bez reklamy. Jeżeli będziemy zwracać uwagę na dostawcę, jego komentarze (zazwyczaj taki sprzęt kupowany jest na portalu aukcyjnym allegro), zdjęcia (w miarę możliwości real foto) to nie powinno być niespodzianek, aczkolwiek nie wszystkich da się zadowolić. Trzeba po prostu pamiętać, że to nie jest sprzęt nowy,, nawet w najlepszej klasie może mieć ślady użytkowania, takie jak małe ryski etc. Jednak technicznie sprzęt jest w 100% sprawny i pod tym względem nie ma wątpliwości. Osobiście mogę powiedzieć, że sam od wielu lat korzystam z tego typu urządzeń na co dzień. Począwszy od poczciwego Della Latitude E6430 z i3 drugiej generacji, po trzecią generację i5, aż obecnie do i7 czwartej generacji pod pokrywą HP Elite Book’a 840. Nie zamieniłbym tutaj żadnego z nich na nic nowego, 2-3 x droższego, gdyż do prac stricte biurowych, jakie wykonuję ta konfiguracja (notabene wyposażona w dwa dyski SSD i 16 GB pamięci operacyjnej RAM) za ułamek ceny nowego sprzętu, sprawdza się doskonale i zapewne nigdy już nie „przepłacę” za nowy egzemplarz… no, chyba że będzie to komputer stacjonarny do gier, ale to inna para kaloszy. Reasumując, trzeba spróbować, a najlepiej udać się do salonu sprzedaży i poznać jakość produktu na żywo.

W jakim stanie technicznym są używane komputery? Czy Wy oceniacie w jakiś sposób stan wizualny? Macie jakieś kryteria?  

Tak mamy swoje kryteria klasyfikacji i nie schodzimy poniżej pewnego standardu jakości. Wszystkie produkty które jej nie spełniają są po prostu produktami niższej klasy, które nie są oferowane w kanale marki uzywki.expert.  Jednym słowem w ofercie naszej sieci znajdą Państwo możliwie najlepszej jakości produkty, które w wielu wypadkach mogłyby być sprzedane jako nowe, albo repacki, jak to robią niektóre firmy.

Kilkuletnie modele mogą posiadać wolne dyski talerzowe o niewielkiej pojemności bądź niewielką ilość pamięci RAM. Czy jest możliwość upgrade'u o pojemniejszy HDD lub wymiany na szybki SSD czy dołożenie pamięci RAM?

Choć w coraz większej liczbie produktów mamy dysk SSD (proszę pamiętać, że są to zazwyczaj wysokiej jakości produkty biznesowe, nieraz kosztujące po kilka tysięcy, kilka mówię tutaj o zakresie 4-6 tysięcy brutto), to oczywiście w starszych i tańszych konfiguracjach występują jeszcze dyski talerzowe. Oczywiście opcjonalnie istnieje możliwość upgrade'u pamięci RAM, wymiany dysku HDD na SSD (zawsze to nowy produkt z gwarancją), zwiększenia pojemności dysku HDD oraz możliwość dokupienia oryginalnego systemu Windows dla komputerów zregenerowanych, do czego zachęcamy. O kwestiach licencyjnych informowaliśmy Was na poczet tego tekstu, więcej ludzi powinno poznać realne kwestie prawne licencjonowania tego typu sprzętu.

Jak wygląda kwestia akumulatora? Czy jego stan jest sprawdzany, czy jest możliwość wymiany na nowy?

W naszych produktach akumulatory są gruntownie testowane, jeżeli akumulator ma poniżej 50% pojemności, od razu wymieniany jest na nowy (zazwyczaj zamiennik). Istnieje również możliwość dokupienia całkowicie nowej baterii, w naszej ofercie posiadamy sprawdzone produkty marki Mitusu i Movano, są to Chińskie zamienniki, które zazwyczaj mieszczą się w zakresie 100-150 zł, zatem koszt wymiany na całkowicie nowy egzemplarz na osobnej gwarancji nie jest wysoki. Jeśli zależy nam bardzo na długiej pracy w terenie bez podłączonej wtyczki prądowej, to jest to jak najbardziej wskazany zabieg. Oczywiście drugi akumulator można mieć wówczas w zapasie.

Laptop jest używany, tego kupujący jest świadomy, ale proszę powiedzieć co z gwarancją producenta? Co z serwisowaniem zakupionego sprzętu na uzywki.expert?

Produkt używany nie jest już na gwarancji producenta, choć nie ukrywam, że mam egzemplarze, które jeszcze ją posiadają. Technicznie reklamacja jest niemożliwa w związku z zarejestrowaniem produktu np. na inną firmę. Gwarantem w tym wypadku jest sprzedawca, czyli nasz własny serwis, staramy się, aby wszelkie szybkie naprawy były wykonywane w max. 5 dni roboczych. Dodatkowo, aby podkreślić jakość usługi i tego, jak bardzo dbamy o klienta, serwis realizujemy w trybie d2d, czyli kurier odbiera produkt na koszt serwisu i również na nasz koszt odsyłamy go do klienta.

Czy sprzęt przed wysyłką jest sprawdzany?

Każdy nasz sprzęt jest sprawdzany, testowany i bezpiecznie pakowany. Oczywiście zawsze mogą trafić się sytuację losowe, jednak dbamy o to, aby produkty były sprzedawane przez naszych partnerów niemal z półki, zatem musimy odpowiadać za ich jakość i stan.

Komu by Pan polecił sprzęt poleasingowy?

W zasadzie każdej osobie. Nasi główni odbiorcy to firmy MŚP (przyp. red. sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw), dużo placówek medycznych, jak i edukacyjnych (szkoły) oraz detaliści. Tutaj może to być zarówno pierwszy komputer dla dziecka, jak i studenta. Produktów jest dużo, można dopasować je do potrzeb każdego… no może oprócz gracza. Jeśli chodzi o laptopy może być trudno, jednak w przypadku komputerów stacjonarnych i to nie stanowi problemu. Przykładowo komputer z Intel Core i5 8 GB pamięci RAM, dyskiem SSD + HDD nową kartą 1050 Ti oraz oryginalnym systemem Windows 10 kupimy już za nieco więcej niż 2000 zł. To maszyna, na której można spokojnie uruchomić każdy tytuł. Za te pieniądze z nowej konfiguracji dostaniemy co najwyżej Pentium G4600 bez systemu Windows, a i tak zapłacimy więcej.

Dziękuję za rozmowę.

W pytaniach nie poruszyliśmy kwestii licencjonowania systemu operacyjnego Windows, a to dlatego, iż jest to zbyt obszerny temat, więc poprosiliśmy naszego specjalistę z uzywki.expert o sprecyzowanie tematu. Zapraszamy na kolejne strony.

komputery poleasingowe

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

 0