Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

DELL Latitude E6230 to propozycja niewielkiego przenośnego laptopa z ekranem o przekątnej 12,5" ważącego nieco ponad 1,5 kg. Prezentowany tutaj przez nas wariant wyposażony jest w najmocniejszym procesor - Core i7 3540M i nośnik SSD o pojemności 128 GB. To oczywiście także klasa biznes, w związku z tym znajdziemy tutaj takie dodatki jak złącze do stacji dokującej (pod spodem laptopa) czy gniazdo na kartę SIM oraz modem 3G. Zamontowany procesor Intel Core i7 3540M to prawdziwy mocarz, jeśli chodzi o wydajność, częstotliwość w trybie Turbo może wynosić nawet 3,7 GHz, natomiast bazowa to 3 GHz. Sam zegar procesora budzi więc podziw, jak na laptopowe realia, tym bardziej że chodzi o model tak niewielki, lekki i poręczny. Obudowa jest wykonana z różnych stopów metali, dzięki czemu jest sztywna - a jednocześnie udało się znacznie zredukować wagę całości. W skład tych stopów wchodzi także magnez i aluminium. Mamy więc do czynienia z biznesówką z prawdziwego zdarzenia.

Laptopy poleasingowe

Specyfikacja DELL Latitude E6230:

  • Core i7 3540M
  • 4 GB RAM DDR3 1600 MHz
  • Intel HD Graphics 4000 (zintegrowana)
  • Ekran 12,5" TN, 60 Hz z matową powłoką
  • SSD 128 GB SATA3
  • waga 1,67 kg
  • cena około 1250 

Charakterystyka podstawowych komponentów:

AsusGR8II

Procesor

Core i7 3540M to najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor mobilny z tamtych czasów. Ma on dwa rdzenie fizyczne, 4 MB pamięci cache L3 i obsługuje Hyper Threading, więc jest widziany przez system jako cztery procesory logiczne. Taktowanie bazowe wynosi 3 GHz, w trybie Turbo na obu rdzeniach 3,5 GHz - a maksymalne taktowanie w trybie Turbo aż 3,7 GHz. Wszystko to przy TDP na poziomie 35 W - ale przecież nie oznacza to, że procesor faktycznie tyle tej energii pobiera. Wysokie taktowania budzą podziw, bo jednak dziś mobilne procesory z serii U mają znacząco niższe. Jak widać w testach wydajności, procesor ten wypada bardzo dobrze. Tym bardziej że współpracuje ze stosunkowo szybkimi pamięciami DDR3-1600 MHz.

 

Asus GR8 II

 

Układ graficzny

Układ graficzny GT2 (HD Graphics 4000) zawarty w procesorach trzeciej generacji (Ivy Bridge) miał 16 jednostek wykonawczych i wspierał DirectX 11. Umożliwia uruchomienie praktycznie każdej nowej gry, ale wydajność w wymagających tytułach nie jest zadowalająca - w szczególności właśnie tych korzystających z DirectX 11. Nieco lepiej niż w przypadku poprzednika z Core drugiej generacji jest natomiast ze sterownikami, co w wielu sytuacjach może pomóc z kompatybilnością - trzeba jednak uczciwie przyznać, Intel już dawno porzucił wsparcie także i dla tej rodziny zintegrowanych układów grafiki.

Pamięć RAM

Wariant testowany przez nas był wyposażony w 4 GB szybkiej pamięci DDR3-1600 MHz (w laptopach nie dla graczy to jednak była rzadkość). To wystarczająca ilość do codziennych prac biurowych, działania w internecie, a nawet pracy w mniej wymagających aplikacjach do grafiki. Producent pozostawia jednak drugi slot wolny, więc można pamięć rozbudować do 8 GB.

Asus GR8 II

Przestrzeń dyskowa

Latitude E6230, którego testowaliśmy, był wyposażony w nośnik SSD o pojemności 128 GB w standardowym rozmiarze 2,5". Wyniki testów wydajności na tle tradycyjnych HDD doskonale oddają rzeczywistość. System ładuje się błyskawicznie, podobnie jest z instalacją i późniejszym uruchamianiem aplikacji. Bardzo szybko działa także wybudzanie laptopa - kompletnie nie do porównania w stosunku do takich z tradycyjnym HDD. Ale o wyższości SSD nad tradycyjnym dyskiem (przynajmniej jako nośnik systemowy) nie ma co dyskutować, bo temat jest znany już od niemalże dekady. Dla pewnych osób wadą może być niewielka pojemność - ale można wtedy korzystać z dodatkowego dysku USB 3.0 i tam trzymać swoje kolekcje multimediów.

Budowa, ekran, kultura pracy

Klawiatura oraz Touchpad

Laptopy poleasingowe

Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to model z wyższego segmentu. Nad klawiaturą znajdziemy osobne przyciski do wyciszania i regulacji głośności. Cała klawiatura jest też podświetlana białymi diodami LED - to detal, który w topowych modelach biznesowych nie może umknąć. Układ klawiszy jest do bólu standardowy, taki by osoba na co dzień pracująca na wielu komputerach nie miała żadnego problemu. W trakcie testów z marszu siadłem i napisałem bezwzrokowo - bezbłędnie. Skok klawiszy jest niewielki, a moment aktywacji klawisza bardzo łatwo wyczuwalny. Komputer można też zabezpieczyć czytnikiem linii papilarnych, który znajduje się pod klawiaturą, w prawym rogu. Touchpad jest mały, ale jest wykonany z miłego w dotyku materiału. Do precyzji można mieć jednak pewne zastrzeżenia. Z racji niewielkich rozmiarów trzeba jednak ustawić wyższą szybkość poruszania wskaźnika - i pewno stąd też wynikają nasze wnioski.  

Porty I/O

Laptopy poleasingowe

Lewa strona: 1 x USB 2.0 (combo z portem eSATA, gniazdo słuchawkowe, VGA.

Laptopy poleasingowe

Prawa strona: 2 x USB 3.0, złącze Express Card, HDMI oraz wyłącznik karty WiFi.

Trzy standardowe porty USB, i dwa wyjścia obrazu to rozsądne minimum, zwłaszcza że mówimy o komputerze tak małym jak Latitude E6230. Obudowa jest tak wyprofilowana, że są one blisko tylnej krawędzi laptopa, i jest to rozwiązanie optymalne - przypadkowe wyłamanie portu poprzez oparcie rąk o boczną krawędź laptopa będzie raczej niemożliwe.

Ekran

Ekran ma przekątną 12,5" i matową powłokę. Z uwagi na technikę TN trzeba liczyć się z dość sporym przekłamaniem barw, kiedy nie patrzymy na ekran idealnie prosto (zwłaszcza od dołu). Aby uzyskać ich, optymalne odwzorowanie, trzeba dość precyzyjnie ustawiać ekran, gdy zmieniamy miejsce pracy. Jeśli chodzi o odwzorowanie barw to mamy tylko 56,2% pokrycia palety sRGB - więc jednak mało. Niestety maksymalna jasność podświetlenia na poziomie znacznie poniżej 200 cd/m2 bardzo utrudnia pracę w warunkach mocnego nasłonecznienia. Gdy na matrycę świeci słońce praktycznie nic nie widać..

Gamut

Krzywe tonalne

Krzywe kalibracji

 

Podsumowanie

DELL E6230 to propozycja dość specyficzna. W zależności od stanu, procesora i nośnika systemowego może kosztować od 600 do nawet 1200 zł. Prezentowany przez nas wariant kosztuje około 900 zł i jeśli ktoś potrzebuje naprawdę solidnego komputera na wyjazdy lub po prostu dużo podróżuje służbowo jest to dobry wybór. Ciężko nawet byłoby wskazać jakiegoś poważnego konkurenta wśród nowych laptopów, bo obecnie w tak małych rozmiarach znaleźć można co najwyżej modele z Atomami. A zamontowany w tym wypadku Core i7 3540M to w wielu przypadkach konkurent nawet Core i5 siódmej generacji z dopiskiem U, co zresztą znalazło potwierdzenie w naszych licznych testach wydajności. DELL Latitude E6230 wykonany jest zgodnie z biznesowymi wytycznymi - w tym wypadku obudowa ma wiele różnych stopów metali oraz najwyższej jakości tworzywo sztuczne. Całość jest lekka i bardzo wytrzymała, a w środku jest miejsce na modem WAN i czytnik kart SIM. Ponadto na spodzie znajdziemy złącze do stacji dokującej. Oczywiście są też słabsze strony - układ chłodzenia laptopa pod obciążeniem jest po prostu głośny (co po części można jednak wytłumaczyć małymi rozmiarami). Drugą słabą stroną tego modelu jest niestety ekran - tylko 56,2% pokrycia palety sRGB, słabe podświetlenie (i niezbyt równomierne niestety) troszkę psują obraz całości. Do codziennych zastosowań jest jak najbardziej wystarczający, ale już przeglądanie zdjęć lepiej będzie wyglądało na tablecie czy średniej klasy smartfonie.

Laptopy poleasingowe

 

 

 

DELL E6230

wiele dostępnych konfiguracji w naprawdę atrakcyjnych cenach ; bardzo dobra jakość wykonania (kilka stopów metali); solidna klawiatura; rewelacyjna wydajność w zastosowaniach codziennych; wysoka opłacalność zakupu

ekran niestety nie trzyma poziomu (kiepskie odwzorowanie barw, bardzo przeciętne podświetlenie); głośny pod obciążeniem układ chłodzenia

Cena: około 1249 zł z systemem Windows 10 (MAR), cena na dzień 20.04.2018

Link do sklepu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

 0