Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Dobierając testy syntetyczne pod kątem laptopów, zdecydowaliśmy się między innymi na wykorzystanie PC Mark 8 oraz 3D Mark. W przypadku tego pierwszego procesory Core 2 generacji i tak nie pozwoliły na uruchomienie testu, ponieważ wymaga on zgodności układu graficznego z DirectX 11 - a najstarszy w teście zapewnia zgodność jedynie z DirectX 10.1. Trzeba przyznać, że dziś to już prehistoria, a Direct X 11 jest już standardem od ładnych kilku lat. Nie inaczej było w przypadku 3D Mark, który umożliwił uruchomienie tych samych testów na wszystkich laptopach. Przeprowadziliśmy nawet test Ice Storm Extreme, który dzisiaj bez problemu działa na większości smartfonów.

Ponadto zdecydowaliśmy się na dołączenie kilku testów, które wykorzystujemy w testach wydajności procesorów, Ultrabooków oraz płyt głównych. Potrafią one dość dobrze ocenić, jak wydajność zmieniała się wraz z kolejnymi generacjami mobilnych procesorów, a także wbudowanych układów graficznych.

 

3D Mark - Ice Storm Extreme

3D Mark - Cloud Gate

3D Mark - Sky Diver

7-Zip

Cinebench

Dolphin

PC Mark 8

VeraCrypt

x265 HD Benchmark

Wyniki testów syntetycznych w scenariuszach które wymagają wysokiej wydajności procesora potrzebują nieco więcej komentarza, i warto przypomnieć kilka istotnych faktów z ewolucji mobilnych procesorów Intela.

W przypadku Core drugiej i trzeciej generacji dwurdzeniowe mobilne jednostki miały naprawdę wysokie taktowania zarówno bazowe, jak i Turbo. W przypadku najwydajniejszych Core i7 dochodziło ono nawet do 3,7 GHz na pojedynczym rdzeniu oraz do 3,5 GHz w przypadku obciążenia obu. Dawało to naprawdę dobrą wydajność, ale od Core czwartej generacji rodzina dwurdzeniowych procesorów z dopiskiem M była coraz bardziej marginalizowana przez producentów laptopów, także biznesowych. Nowsze procesory (czyli czwartej generacji) z dopiskiem U (niskonapięciowe) mają niskie taktowanie bazowe i nawet mimo wysokiego Turbo często potrafią ustępować jednostkom poprzednich generacji z dopiskiem M. To potwierdziło się w wielu naszych testach zależnych tylko od wydajności na czele są takie modele jak DELL Latitude E6320, E5530 czy HP Elitebook 8560p - wszystkie z procesorami M drugiej i trzeciej generacji. Oczywiście procesory U są bardziej energooszczędne, co przekłada się na znacznie lepsze czasy działania na akumulatorze, ale jeśli dla kogoś liczy się jednak wydajność, lepszym wyborem może być laptop z procesorem M starszej generacji. Laptop ASUSa F541U z Core i3 6006U okazał się znacząco wolniejszy niż wiele starszych komputerów, a wydajność HP 250 G6 z Celeronem N3060 (rebrandowanym Atomem) odstaje miejscami o kilka klas.

Nieco inaczej jest natomiast w przypadku zintegrowanych układów graficznych. W wymagających testach te zawarte w procesorach Core 4 generacji i nowszych, są wyraźnie lepsze niż te w starszych. I nie chodzi tu tylko o wydajność w grach 3D, która jest tak naprawdę mniej istotna w przypadku komputerów domowych do użytku biurowego, ale także jeśli chodzi o sprzętową akcelerację materiałów filmowych VP9 i innych, które występują np. w serwisie Netflix. Z drugiej jednak strony rozdzielczość ekranów w większości testowanych modeli to 1366 x 768px,zatem maksymalny sensowny tryb konsumowania materiału filmowego to 720p. Z tym poradzi sobie każdy procesor.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

 0