Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

HP Elitebook 840 pierwszej generacji był pierwszą odchudzoną wersją, i niejako łączył tradycję z nowoczesnością. Miał dotykowy ekran modny w czasach laptopów z Windows 8 oraz 8.1. Miał także procesor niskonapięciowy, co wyraźnie... uszczupla taktowanie procesora, a więc także wydajność. Dzisiaj przeciętna cena używanej sztuki w dobrym stanie to około 1200 zł z procesorem Core i5 4300U, ale są też wersje mocniejsze z procesorami Core i7 4600U i także nośnikami SSD. Tak czy inaczej to znacznie niższa cena niż za jakikolwiek nowy model charakteryzujący się wydajnością na jakimkolwiek poziomie. Obudowa jest wykonana ze stopów w których skład wchodzi aluminium i magnez, a jaj trwałość potwierdziło wiele testów MIL-STD 810G. Biznesowy rodowód zdradza także np. zintegrowany trackpoint, czytnik linii papilarnych. Nie ma co prawda złącza do stacji bazowej, ale jest miejsce na modem 3G i slot karty SIM (chociaż w niektórych sztukach z Core i7 będzie zamontowany także modem).

Laptopy poleasingowe

Specyfikacja HP Elitebook 840 G1:

  • Core i5 4300U
  • 8 GB RAM DDR3L 1600 MHz
  • Intel HD Graphics 4400 (zintegrowana)
  • Ekran 14" TN, dotykowy, 60 Hz, 1600 x 900
  • HDD 320 GB SATA3
  • waga 1,78 kg
  • cena około 1300 zł

Charakterystyka podstawowych komponentów:

AsusGR8II

Procesor

Core i5 4300U to przedstawiciel czwartej generacji procesorów w wersji niskonapięciowej. Procesor ma dwa rdzenie, obsługuje Hyper Threading, więc w systemie jest widoczny jako cztery logiczne procesory. Ma on 3 MB pamięci cache trzeciego poziomu. Taktowanie bazowe to 1,9 GHz, ale w najwyższym trybie Turbo (gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń) przyspiesza do 2,9 GHz. Jest jednostką względnie szybką, aczkolwiek zwykle procesory (z dopiskiem M zamiast U) poprzedniej generacji okazują się szybsze. To właśnie od czwartej generacji laptopy biznesowe wyposażone są w niskonapięciowe procesory, przez co ich wydajność zostaje nieco zaniżona. Niska wydajność zostaje jednak zrekompensowana nam przez dłuższy czas pracy na baterii.

 

Asus GR8 II

 

Układ graficzny

Układ graficzny GT2 (HD Graphics 4400) zintegrowany w procesorach Core czwartej generacji wspiera programowo DirectX 12 (sprzętowo 11.1) i ma dość przyzwoitą wydajność, a trzeba, też przyznać że jedną z jego zalet jest to, że wciąż jest wspierany przez Intela, dzięki czemu co jakiś czas pojawiają się nowe sterowniki. Jest to bez wątpienia duży plus, ponieważ dzięki temu układ ten jest kompatybilny z nowymi, mniej wymagającymi grami. Te bardziej zaawansowane niestety nie będą działały płynnie - układ z 20 jednostkami wykonawczymi nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej wydajności.

 

Pamięć RAM

Testowa sztuka wyposażona była w 8 GB pamięci RAM DDR3L-1600 w dwóch modułach (dual channel). Jest to ogromna ilość jak na komputer do zastosowań biurowych, domowych czy nawet półprofesjonalnych.

Asus GR8 II

Przestrzeń dyskowa

W tym przypadku komputer był wyposażony w dysk twardy o pojemności 320 GB, względnie szybki. Niestety 320 GB to już nieco mało jak na dzisiejsze czasy, i możemy mieć problem ze zmieszczeniem swojej biblioteki multimediów. Tak czy inaczej warto rozglądać się za wersją z dyskiem SSD, Elitebooki 840 G1 były oferowane także w wersji z nośnikami Intela o pojemności 180 GB.

Budowa, ekran, kultura pracy

Klawiatura oraz Touchpad

Laptopy poleasingowe

Elitebook 840 G1 ma klawiaturę wyspową, na której pisze się bardzo wygodnie, choć można odnieść wrażenie, że na samym środku delikatnie się zapada. Skok klawiszy jest niewielki, a moment aktywacji klawisza wyraźnie wyczuwalny. Jak przystało na laptopa klasy biznesowej jest ona podświetlana białymi diodami LED. Wszystko tutaj trzyma najwyższy poziom. Układ klawisze nie odbiega zbytnio od klasycznego, osoby korzystające z wielu komputerów nie powinny mieć żadnych problemów z aklimatyzacją. Touchpad jest bardzo duży i wygodny w użytkowaniu. Trackpoint pracuje natomiast nieco za wolno - ale jako, że ekran jest dotykowy, nie ma to większego znaczenia. Często wygodniej jest kliknąć po prostu na ekranie.

Porty I/O

Laptopy poleasingowe

Lewa strona: 2 x USB 3.0, VGA, czytnik Smart Card oraz gniazdo Kensingtona.

Laptopy poleasingowe

Prawa strona: 1 x USB 3.0, mDP, gniazdko słuchawkowe, złącze do podłączenia stacji dokującej oraz gniazdo ładowania.

Ilość portów USB jest w dużej mierze zadowalająca. Wyjścia wideo są dwa, choć zabrakło niestety popularnego HDMI i trzeba będzie użyć przejściówki. Złącza USB są w odpowiednio dużej odległości od przedniej krawędzi laptopa. Raczej przypadkowo nie wyłamiemy portów.

Ekran

Ekran ma przekątną 15,6", rozdzielczość 1600 x 900 i matrycę TN dość typową jak dla komputerów z ekranem dotykowym (nie mylić z urządzeniami konwertowalnymi). Z racji dotyku powierzchnia ekranu musi być odblaskowa, co nieco utrudnia pracę w warunkach mocnego nasłonecznienia. Maksymalna jasność podświetlenia jest całkiem niezła, wynosi 236 cd/m2 - co znacząco pomaga w utrzymaniu czytelności ekranu. Znacznie gorzej jest niestety z kątami widzenia oraz odwzorowaniem barw. Ekran jest w stanie odwzorować jedynie 57,5% palety sRGB. Kolory są wyblakłe i przeciętny tablet czy smartfon z ekranem IPS będzie pod tym względem lepszy.

Gamut

Krzywe tonalne

Krzywe kalibracji

 

Podsumowanie

HP Elitebook 840 G1 to jeden z ciekawszych modeli używanych (poleasingowych) z procesorami czwartej generacji. Z racji stosunkowo młodego wieku łatwiej trafić na egzemplarz mniej zużyty z baterią w pełni (lub chociaż w 80%) sprawną. Jakość wykonania jest praktycznie bez zarzutu (poza klawiaturą, która czasem się jednak zapadnie, no i głośnikami, które czasem dziwnie zniekształcają głos). Dotykowy ekran to miły dodatek i czasem bardzo wygodny - ale przez jego obecność zastosowano błyszczącą powłokę, co nie każdemu musi się spodobać. Na szczęście dostępna jest także wersja 840 G1 bez dotykowego ekranu ma powłokę matową. Jeśli możemy nieco zwiększyć budżet, warto zastanowić się nad odmianą z nośnikiem SSD 180 GB. To znacząco poprawi komfort w codziennym użytkowaniu. Procesor Core i5 4300U ma wystarczającą wydajność, choć trzeba przyznać, że niższą niż procesory z dopiskiem M trzeciej, a często też i drugiej generacji. Nie przeszkadza to jednak w wygodnym przeglądaniu internetu czy pracy w aplikacjach biurowych lub nawet graficznych. Na minus trzeba jednak spisać ekran, ten jest słabszy niż w przeciętnym smartfonie czy tablecie - kolory są wyblakłe, nienasycone. Jest to spora wada tego modelu, jednak nie dla każdego aż tak dotkliwa. No i głośniki czasem zniekształcają głos w dość nienaturalny sposób. Niezbyt często, ale zdarza się - a na pewno nie powinno.

Laptopy poleasingowe

 

 

HP Elitebook 840 G1

  bardzo dobra jakość wykonania; dobra wydajność procesora oraz układu graficznego w zastosowaniach codziennych; solidna klawiatura z podświetleniem; bardzo dobry touchpad; atrakcyjny wygląd

ekran niestety nie trzyma poziomu (kiepskie odwzorowanie barw); przeciętne głośniki (czasem zniekształcają głos z niewiadomych przyczyn)

Cena: od 1299 zł z systemem Windows 10 (MAR), cena na dzień 20.04.2018

Link do sklepu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test poleasingowych laptopów w porównaniu z nowymi modelami do 1500 zł

 0