ADATA Ultimate SU650 480 GB - budowa zewnętrzna, oprogramowanie i temperatury
Dysk zapakowany jest w standardowe pudełko w czarno-zielonych barwach, na powierzchni którego znajdziemy podstawowe informacje na temat produktu oraz jego grafiki. Sam nośnik nie wyróżnia się niczym specjalnym, gdyż zamknięto go w czarnej obudowie, a jego wierzchni panel zdobi czarno-zielona naklejka z typowymi oznaczeniami. Generalnie nie ma się nad czym rozwodzić.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Producent oferuje dedykowane oprogramowanie w postaci aplikacji ADATA SSD ToolBox. Jest to całkiem rozbudowany program, który pozwala uzyskać informacje na temat dysku (jego pojemności, wykorzystanej przestrzeni, temperatury, zdrowia i żywotności), dokonać diagnostyki (szybkiej i pełnej), zrobić update firmware’u i oprogramowania, wyeksportować logi czy dokonać bezpiecznego usuwania, a także optymalizacji SSD. Software bywa więc przydatny, ale też nie przynosi niczego odkrywczego i w sumie można się bez niego obyć. Szkoda również, że w przypadku, kiedy chcemy tworzyć kopie zapasowe czy dokonać migracji danych, producent odsyła nas do osobnego programu, a mianowicie Acronis True Image. Na duży plus zasługuje jednak fakt, że wykorzystane kontrolery implementują sprzętowe szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard) oraz SM4.
Temperatury
ADATA Ultimate SU650 to jeden z najbardziej rozgrzewających się dysków tym zestawieniu, ale mimo wszystko jego temperatury pod obciążeniem nie przekraczają przyzwoitych wartości, unikając throttlingu termicznego. Najwyższa odnotowana temperatura podczas zapełnienia całego dysku wynosiła 59℃. Co więcej, w typowym codziennym użytkowaniu dysk nie ma problemów z temperaturami (oscyluje wtedy w okolicach 54℃), choć zalecamy zadbanie o odpowiednio przewiewną obudowę.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD SATA III. Co kupić, a czego lepiej unikać? (akt.)