Samsung 870 EVO 1 TB - budowa zewnętrzna, oprogramowanie i temperatury
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, dyski 870 EVO sprzedawane są w pięciu wersjach pojemnościowych, od 250 GB do 4 TB. Dysk został dostarczony do redakcji w niewielkim opakowaniu typu BOX, z lakoniczną broszurą informacyjną. Samo pudełko jest niezwykle skromne, zrealizowane głównie w grafitowej tonacji z pomarańczowymi akcentami. Sam dysk to typowy nośnik w formacie 2,5 cala i wysokości do 7 mm, co oznacza, że nie powinno być żadnym problemów z instalacją 870 EVO zarówno w nowoczesnych komputerach stacjonarnych i laptopach. Sam nośnik wyróżnia się z czarną, metalową obudową z szarymi i srebrnymi wstawkami i trudno mu cokolwiek zarzucić w kwestii wykonania.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Samsung tradycyjnie oferuje oprogramowanie Magician. To aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD koreańskiego producenta. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać ze sprzętowego szyfrowania danych. Program jest intuicyjny w obsłudze i całkiem rozbudowany, szczególnie w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Pozwala on na odczyty diagnostyczne SMART, ilości zajętego i wolnego miejsca, liczby zapisanych danych na komórkach NAND, a także danych o trybie działania np. AHCI. Możemy także zaktualizować firmware, zoptymalizować wydajność czy sprawdzić poprawność ustawień systemowych. Jedyny minus to brak wsparcia dla polskiego języka. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to Samsung 870 EVO wspiera 256-bitowe szyfrowanie AES (klasa 0), TCG / Opal i IEEE1667 (sprzętowe).
Temperatury
Samsung 870 EVO 1 TB nie ma problemów z przegrzewaniem, choć warto odnotować, że jego temperatura w trakcie długiej intensywnej pracy potrafi podskoczyć do 45℃, co jest wartością nieco wyższą niż w przypadku większości testowanych SSD SATA, ale wciąż bezpieczną.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD SATA III. Co kupić, a czego lepiej unikać? (akt.)