Wielki test dysków SSD SATA III. Co kupić, a czego lepiej unikać? (akt.)

Wielki test dysków SSD SATA III. Co kupić, a czego lepiej unikać? (akt.)

Wielki test dysków SSD SATA III. Czy wciąż warto postawić na starszą technologię?

Aktualizacja (21.02.2022r.) - test został zaktualizowany o nowe dyski, o które dopytywaliście w komentarzach (Apacer AS350 Panther, Crucial MX500 i GOODRAM IRDM Pro Gen.2), co nieco zamieszało wynikami i wykresami. Próbowaliśmy także przetestować model Crucial BX500, ale niestety egzemplarz testowany okazał się uszkodzony. Zapraszamy więc do zapoznawania się z wynikami i dalszego komentowania. 

*

Serię wielkich testów dysków SSD kończymy zestawieniem najtańszych modeli na rynku, czyli bazujących na interfejsie SATA III. Mówimy tu o nośnikach półprzewodnikowych, które praktycznie odchodzą już do lamusa, gdyż bazują na przestarzałej technologii, ograniczającej prędkości transferów do ok. 550 MB/s, a więc kilkukrotnie wolniejszych niż najtańsze modele M.2 PCIe, których ceny są już bardzo zbliżone do SATA. Niemniej jednak interfejs ten wciąż znajduje zastosowanie w starszych stacjonarkach i laptopach, które nie posiadają złącza M.2 lub takowe mamy już wykorzystane, a potrzebujemy rozszerzyć pamięć masową swojego komputera. Co więcej, w przypadku SSD o większych pojemnościach różnice w cenie względem modeli PCIe są już większe, a czasem liczy się każdy grosz. Co więcej, tego typu dyski wciąż bardzo dobrze sprawują się jako systemowe, gdzie nie odczujemy dużej różnicy względem szybszych nośników. Tym samym postanowiliśmy sprawdzić 10 popularnych dysków SSD SATA III (ostatecznie zostało ich 9, ale o tym później), by pomóc w wyborze najlepszego nośnika.  

Serię wielkich testów dysków SSD kończymy zestawieniem najtańszych modeli na rynku, czyli bazujących na interfejsie SATA III.

Wielki test dysków SSD SATA III. Czy wciąż warto postawić na starszą technologię?

W tym teście skupimy się na popularnych markach, ale oczywiście z racji ogromnej oferty rynkowej i ograniczeń mocy przerobowych musieliśmy dokonać pewnej selekcji i zabraknie tu kilku uznanych modeli. Co ciekawe, wszystkie testowane dyski bazują na kościach TLC i wykorzystują stary, dobrze znany interfejs SATA, znany już choćby z HDD. W zestawieniu znajdziecie modele o najpopularniejszej obecnie pojemności w okolicach 500 GB od takich marek jak Samsung, Silicon Power, Lexar, Kingston, GOODRAM, PNY, Patriot czy ADATA. W testach brał udział także nośnik Kioxia Exceria, ale okazał się uszkodzony (jego wyniki oscylowały w granicach przeciętnego dysku twardego), dlatego też zdecydowaliśmy ostatecznie nie brać go pod uwagę. Tak czy inaczej, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie, a my postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które modele są warte uwagi, a których lepiej unikać. 

Przypominamy, że niedawno postanowiliśmy odświeżyć naszą procedurę testową, dodając wykresy pokazujące wydajność nośników po zapełnieniu ich pojemności w 80%. Dzięki temu będziemy lepiej wiedzieć, czego możemy spodziewać się po SSD nie tylko po wyjęciu prosto z pudełka, ale również z czasem, kiedy będzie się zapełniał kolejnymi grami i innymi danymi. Doszły również testy w programie HD Tune Pro, które pokazują m.in. jak spada wydajność zapisu, kiedy zapełniony zostanie szybki bufor pracujący w trybie SLC. Zdecydowaliśmy się także zmienić gry w teście czasu wczytywania i dokładnie pokazać, jakie temperatury notowane są przez poszczególne modele w trakcie wysokiego i długiego obciążenia oraz sprawdzić, czy prowadzi to do throttlingu. Wsłuchując się w głosy naszych czytelników, dodaliśmy także testy pokazujące wydajność po wyłączeniu szybkiego buforowania zapisu w systemie. Zapraszamy do lektury!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD SATA III. Co kupić, a czego lepiej unikać? (akt.)

 0