Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

Dysk to ważny element każdego komputera, bo to w dużej mierze od niego zależy, jak szybko uruchamia się system operacyjny, aplikacja czy gra. Idealnym wyborem dla gracza byłby oczywiście dysk SSD o pojemności 2-3 TB, ale niestety na ten moment to ogromny koszt, poza zasięgiem większości potencjalnych chętnych. Dlatego też większość komputerów ma zarówno dysk twardy HDD o pojemności 1-3 TB, jak i SSD o pojemności 250-500 GB. A jeśli to Wy mielibyście wybierać pomiędzy SSD czy HDD, to jaka byłaby decyzja?

 

WD Black 4 TB (WD4005FZBX) to jedna z najszybszych opcji dysku twardego przeznaczonego dla komputerów stacjonarnych. Na tle innych twardzieli wyróżnia się dwurdzeniowym procesorem i dużą pojemnością pamięci cache, której jest tutaj aż 256 MB. Jest to dysk, którego talerze obracają się z prędkością 7200 obr./min, więc można liczyć na wysoką wydajność (oczywiście w klasie dysków twardych)  i dużą pojemność - 4 TB to wystarczająca ilość na chomikowanie bardzo wielu gier i multimediów.

ADATA Ultimate SSD SU800 M.2 512 GB (ASU800NS38-512GT-C) to dość pojemna wersja znanego i cenionego modelu SU800. Nośnik ten wykorzystuje interfejs SATA3. My wybraliśmy wersję M.2, którą wygodniej zamontować w nowoczesnym PC czy też laptopie. Deklarowana przez producenta szybkość odczytu/zapisu to odpowiednio 560/520 MB/s, więc blisko maksymalnych teoretycznych możliwości interfejsu SATA3. Kości 3D TLC NAND zapewniają wystarczającą dla większości użytkowników wydajność, a 512 GB powinno pomieścić system operacyjny, aplikacje i 2-3 gry.

Crucial MX500 M.2 500 GB (CT500MX500SSD4) to najnowsza propozycja Cruciala z serii MX, która z założenia powstała jako kompromis pomiędzy wydajnością i ceną nośnika. Wybrana przez nas odmiana wykorzystuje interfejs SATA3, postawiliśmy na wersję w postaci karty M.2, którą wygodniej zamontować w typowym nowoczesnym PC. Producent deklaruje szybkości na poziomie 560/510 MB/s (odpowiednio odczyt/zapis). Zgodnie z dzisiejszymi trendami w takich nośnikach SSD zastosowano tutaj 64-warstwowe kości 3D TLC NAND. Zapewniają one wystarczającą wydajność dla typowego użytkownika PC, a 500 GB pojemności pozwoli na upakowanie systemu, aplikacji i 2-3 gier.

Intel SSD 760p 256 GB (SSDPEKKW256G8XT)(link do testu) to jedna z tańszych konstrukcji wykorzystujących interfejs PCI-Express i obsługujących protokół NVMe. Różnicę w wydajności na papierze widać od razu, gdyż producent deklaruje szybkości na poziomie 3,2/1,3 GB/s (odpowiednio odczyt/zapis). W rzeczywistości wydajność w przypadku czasów włączania systemu/gier/aplikacji nie jest aż tak drastyczna, o czym możecie się przekonać zaglądając do naszego testu. Nośnik sprawdzi się za to bardzo dobrze w trakcie pracy wielozadaniowej, gdzie różnice są już zdecydowanie większe. Pojemność 256 GB pozwoli na zmieszczenia systemu, aplikacji oraz jednej, góra dwóch współczesnych gier.

Plextor M9PeGN 256GB PCIe x4 NVMe (PX-256M9PeGN)(link do testu) jest ekonomiczną wersją w klasie dysków M.2 PCI-Express, wykorzystującą protokół NVMe. Jest on zbudowany z wykorzystaniem kości TLC BiCS NAND. Deklarowane przez producenta szybkości na poziomie 3/1 GB/s (odpowiednio odczyt/zapis) są kilkukrotnie wyższe niż w przypadku nośników SATA3, ale nie przekłada się to aż tak na czas ładowania systemu, aplikacji czy gier, o czym możecie się przekonać, zaglądając do naszego testu tego nośnika. 256 GB pojemności to ilość wystarczająca na system, aplikacje, i jedną - dwie współczesne gry.

 

Wyniki:

 

Najlepszy nośnik danych, SSD, HDD

 

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

 0