Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

Procesor to jak wiadomo serce każdego komputera i to od niego zależy wydajność działania praktycznie każdej aplikacji. Także gier, choć wpływ wydajności procesora na szybkość ich działania często bywa wśród mniej świadomych użytkowników marginalizowany. Wynika to z wielu różnych publikacji w internecie oraz czasopismach, gdzie warunki testowe nie są optymalne, by pokazać jakiekolwiek różnice wydajności między procesorami. A takowe są, czasem nawet bardzo drastyczne, o czym możecie się przekonać śledząc nasze testy. Nasze typy to:

Intel Core i7 8700K (link do testu) raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jest to praktycznie najwydajniejszy procesor konsumencki dla platformy LGA1151 (nie licząc przyszłych modeli 9. generacji, które na razie miały tylko papierową premierę). Core i7 8700K to procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Ma 12 MB pamięci cache L3, a jego TDP Intel ocenił na 95 W. Standardowo maksymalna częstotliwość Turbo wynosi 4,7 GHz na pojedynczym rdzeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podkręcić 8700K na wszystkich rdzeniach - najlepsze sztuki procesora potrafią osiągać stabilnie nawet ponad 5 GHz. Patrząc tylko na wydajność, jest to obecnie najlepszy procesor do gier, ale niestety dość drogi, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Intel Core i5 8600K (link do testu) to kolejny klasyk gatunku, zresztą Core i5 jest od lat szeroko polecany właśnie do komputerów dla graczy, bo ma tyle samo rdzeni co Core i7, tylko nie obsługuje dwukrotnie wyższej ilości równoległych wątków (brak funkcji Hyper Threadingu). Są także różnice w częstotliwościach taktowania w stosunku do Core i7, w tym wypadku maksymalna częstotliwość Turbo wynosi 4,3 GHz, więc jest niższa o 400 MHz w stosunku do Core i7 8700K. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sobie procesor podkręcić, nawet do 5 GHz. Obcięta jest także ¼ pamięci cache L3, w tym wypadku jest jej 9 MB (12 MB w Core i7), jednak ze względu na znacznie korzystniejszą cenę niż w przypadku Core i7 8700K, model Core i5 8600K jest bardzo popularny.

Intel Pentium G4560 (link do testu) to procesor, który debiutował na rynku 1,5 roku temu. Do dziś jest jednak bardzo popularny, bo mimo iż ma tylko dwa rdzenie, to obsługuje równolegle cztery wątki, czego procesory z tego segmentu cenowego do momentu jego premiery nie robiły. Ta zmiana okazała się kluczowa, Pentium G4560 mimo niskiej ceny pozwala dziś na grę w zdecydowaną większość tytułów dostępnych na rynku. I choć nie można tu porównywać komfortu grania z procesorami cztero- lub sześciordzeniowymi, to w klasie budżetowej jest to dalej dobra propozycja. Procesor doczekał już się nawet następców, ale z uwagi na wyższy koszt całej platformy, opłacalność dalej stoi po stronie modelu G4560.

AMD Ryzen 5 2600 (link do testu) jest jednym z najtańszych procesorów sześciordzeniowych (tańszy jest tylko jego poprzednik, Ryzen 5 1600), na dodatek obsługującym aż 12 wątków. Ryzen 5 2600 pracuje z taktowaniem bazowym 3,4 GHz, a maksymalna częstotliwość Boost wynosi 3,9 GHz. Wydajność w grach nieco odstaje od najnowszych propozycji Intela, ale uwzględniając znaczące poprawki w drugiej generacji Ryzenów, różnica ta powoli zaczyna być mało istotna. Pewną wadą w porównaniu do Intela jest niewielki potencjał podkręcania, ale w swojej cenie R5 2600 i tak jest kuszącą propozycją.

AMD Ryzen 3 2200G (link do testu) to procesor, który zaczął zdobywać sławę stosunkowo niedawno, głównie za sprawą wysypu tanich płyt głównych z chipsetem AMD A320. Cztery fizyczne rdzenie o taktowaniu 3,4 GHz (boost do 3,9 GHz) i układ graficzny Vega 8 są oferowane w atrakcyjnej cenie. Oczywiście układ graficzny nie jest demonem wydajności, ale pozwala na płynną rozgrywkę w większości gier e-sportowych, czego nie można powiedzieć o układzie graficznym wbudowanym w konkurencyjne procesory Intela.

Wyniki:

Najlepszy procesor

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plebiscyt For Gamers 2018 - Wyniki

 0