Wielki test klawiatur dla graczy

Wielki test klawiatur dla graczy

Genesis Thor 200 RGB

Thor 200 od Genesis to kolejna klawiatura na rynku urządzeń hybrydowych. Nie ma co się oszukiwać, nie każdy może sobie pozwolić na zakup sprzętu oscylującego w granicy 300, 400 złotych. Tyle często kosztują najtańsze klawiatury mechaniczne od sprawdzonych firm z renomowanymi przełącznikami, nie mówiąc już o produktach od, chociażby Razera, gdzie ceny potrafią sięgać nawet tysiąca złotych. Dla osób, którym zależy na jakości wykonania, zwiększonej żywotności względem klawiatur membranowych oraz specyfice pracy typowych mechaników jednak ich budżet jest mocno ograniczony, naprzeciw wychodzą właśnie rozwiązania hybrydowe. Jednym z nich jest Thor 200 w wersji RGB, który dzisiaj przejdzie dokładne testy na łamach naszego serwisu, czy to złoty środek między drogimi klawiaturami mechanicznymi, a mało wygodnymi i słabo działającymi membranami?  

Autor: Patryk Pawelak

Klawiatura mechaniczna za droga? Memberanowa już się znudziła? Spróbuj hybrydowego rozwiązania, czas poznać Genesis Thor 200 RGB.

Thor 200

Autor: Patryk Pawelak

Specyfikacja Genesis Thor 200 RGB

 • Przełączniki: Hybrydowe
 • Żywotność klawiszy: 20 milionów kliknięć
 • Podświetlenie: LED RGB
 • Oprogramowanie: Brak
 • 19 klawiszowy anti-ghosting
 • Przewód: 1,6 m USB (bez oplotu)
 • Częstotliwość raportowania: 1000 Hz
 • Dodatkowo: HUB USB i Audio
 • Rozmiar: 448 mm (szerokość) x 155 mm (wysokość) x 42 mm (głębokość)
 • Waga: ~885 g
 • Cena: około 160 zł

Wygląd i budowa

Thor 200 zapakowany jest w małe i stylowe pudełko, gdzie od frontu zobaczymy błyszczącą grafikę, która ukazuje sprzęt w pełnej okazałości. Z tyłu zaś znajdziemy szczegółową specyfikację zarówno samej klawiatury, jak i mechanizmu przycisków hybrydowych. Na tym etapie od razu dowiadujemy się o responsywności, dystansie oraz sile nacisku potrzebnej do aktywacji switchy, wartości są nieco gorsze, aczkolwiek zbliżone do urządzeń mechanicznych. W środku natomiast oprócz samego sprzętu znajdziemy również instrukcję obsługi oraz wlepki producenta. Producent mógł pokusić się o stworzenie okienka z dostępem do klawiszy, w końcu wielu potencjalnych klientów może chcieć doświadczyć działania hybrydowych switchy już podczas pobytu w sklepie. 

Thor 200

Pierwsze chwile spędzone z hybrydową klawiaturą od Genesis przynoszą pozytywne wrażenie. Doceniam to, że producent zadbał o klasyczny i nieprzesadzony wygląd. Thor 200 jest ładny i pozbawiony zbędnych udziwnień. Wierzchnia część to przyjemny w dotyku lekko granulkowany plastik, który sprawia wrażenie wytrzymałego. Niestety, gdy wziąłem testowaną hybrydę do rąk, mogłem przy niewielkim nacisku wyginać całą konstrukcję — jest to jednak w granicach tolerancji i nie budzi większych obaw o trwałość urządzenia. Poza tym drobnym mankamentem, jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, nie ujrzymy tu bowiem nie spasowanych plastików czy wad konstrukcyjnych. Thor 200 przy spokojnym użytkowaniu powinien wytrzymać spokojnie kilka lat, wynik będzie jednak znacznie gorszy gdy trafi do nerwowych graczy. 

Thor 200

Klawiatura ma budowę zamkniętą, pod przyciskami znajdują się wgłębienia, w które łatwo wejdą resztki Waszej kolacji bądź osiądzie na nich kurz. Jako zwolennik otwartych konstrukcji musiałem ten fakt wytknąć, nie często dbam o czystość sprzętu, a jak już to robię, chciałbym, żeby było to możliwie jak najprostsze — w tym przypadku będziemy się musieli nieco pogimnastykować. Same klawisze okrywa lekko chropowaty, bardzo przyjemny w dotyku plastik, a ich odpowiednie wyprofilowanie poprawia komfort użytkowania urządzenia. Patrząc na użytą czcionkę, od razu widzimy, że odbiega ona od standardowej. Producent pokusił się o lekkie unowocześnienie fontu, jednak bez większej przesady a całość dzięki temu staje się bardziej czytelna i unikatowa. 

Thor 200

Wysoki profil Thora 200 niestety sprawia, że użytkowanie bez podpórki pod nadgarstki jest po prostu męczące. Za tę cenę nie spodziewałem się jednak, że ujrzę dodatkowy element w pudełku. Każdy, kto ceni sobie stały komfort, nawet przy długich sesjach, powinien zainwestować w dodatkową podpórkę, bez niej każda kolejna godzina może być uciążliwa. W takich okolicznościach lubię zawsze przypomnieć, że działanie na wysokich klawiaturach z nienaturalnym ułożeniem ręki może prowadzić nawet do zespołu cieśni nadgarstka! - kontuzji możecie dostać, nawet siedząc przy komputerze, dbajcie więc o swoje zdrowie. W kwestii samej budowy zerknijmy także na przewód, jest on gruby i odpowiednio elastyczny szkoda jednak, że producent nie pokusił się o materiałowy oplot, który zapobiegłby powstawaniu mechanicznych uszkodzeń. Pod spodem ujrzymy natomiast pięć niewielkich antypoślizgowych gum oraz jednostopniową (niestety nieogumowaną) regulację. Stabilność urządzenia mogłaby być lepsza, bowiem Thor lubi zmieniać swoje miejsce.

Przełączniki i podświetlenie

Podświetlenie w Thorze 200 naprawdę mnie zaskoczyło. Kolory są wystarczająco intensywne i wyraźne, choć mogłyby być nieco jaśniejsze. Mimo że w nazwie mamy RGB nie znajdziemy tutaj ustawień dających dostęp do prawie 17 milionów kolorów. Zamiast tego do dyspozycji użytkownika oddane jest 8 najpopularniejszych odcieni — niebieski, żółty, czerwony, różowy, seledynowy, biały. Efekt RGB natomiast udaje się odwzorowywać za pomocą efektów takich jak chociażby fala, która sprawnie miesza kolory i nadaje wrażenia pełnego RGB. Ciekawym trybem jest także tryb aktywacji głosowej — Thor świeci się w momencie, gdy docierają do niego jakiekolwiek dźwięki, może zaskoczyć, choć żadnego praktycznego zastosowania to nie ma. Warto także nadmienić, że system iluminacji nie wygląda tutaj jak podobnie jak w klawiaturach mechanicznych, gdzie diodę LED znajdziemy pod każdym przełącznikiem. W tym przypadku mamy do czynienia z podświetlaną sześcio-strefową płytką umieszczoną pod klawiszami. 

Thor 200

Czas przyjrzeć się wnętrzu, czyli zastosowanym przełącznikom. O dziwo hybrydowe rozwiązanie bardzo dobrze imituje zachowanie prawdziwych mechaników. Thor 200 dostępny jest w jednej wersji switchy, których specyfika pracy przypomina Cherry MX Blue. Klawiatura daje odczucia korzystania z mechanicznego rozwiązania, jednak znawcy tematu bez większych trudności dostrzegą różnice. Pierwszą z nich jest mocniej wyczuwalny i wyraźniejszy moment aktywacji. Mimo że deklarowana siła nacisku w zastosowanych hybrydach jest identyczna jak w przypadku niebieskich “wisienek” to łatwo zauważyć, że jest ona nieco większa, a moment skoku klawisza jest nieco mocniejszy i bardziej dosadny. Całość jednak działa niezwykle przyjemnie, klik jest głośny i klarowny co przekłada się na duży komfort podczas pisania i grania. 

Thor 200

Wielogodzinne rozgrywki również nie wzbudziły u mnie żadnych zastrzeżeń. Thora 200 używa się równie przyjemnie co klawiatur z przełącznikami mechanicznymi. Niewielkie różnice, nie są bardzo mocno wyczuwalne, choć trochę zajmuje przyzwyczajenie się do specyfiki ich pracy, gdy na co dzień mieliśmy styczność z mechanikami. Jednak zachwycone będą zwłaszcza osoby, które do tej pory mogły korzystać jedynie z membranowych konstrukcji. Przeskok na hybrydy będzie wówczas niesamowity i na nowo pokochamy pisanie, nie nadwyrężając przy tym swojego budżetu. Każdy klik jest czytelny, szybki i wystarczająco responsywny — do topowych mechaników jeszcze trochę brakuje, jednak takie rozwiązanie znacznie przewyższa membranowe “kopułki”.

Funkcje dodatkowe i oprogramowanie

Genesis nie pokusił się o dodatkowe oprogramowanie, klawiatura posiada jednak możliwość zmiany wszelkich najpotrzebniejszych ustawień w locie dzięki prostym kombinacjom klawiszy. Przycisk FN+(0-9) pozwoli na zmianę efektów świecenia. FN+strzałki/+/-/PgUp/PgDown dadzą możliwość konfiguracji kolejno — kierunku odgrywanego trybu, jego szybkości oraz jasności. Przełącznik oświetlenia umieszczony został w prawym dolnym rogu klawiatury zaraz obok controla. Producent zadbał także o klawisze multimedialne, dzięki kombinacji FN+(F1-F12) zmienimy głośność odtwarzanej muzyki, zastopujemy bądź przełączyć utwór, a także włączymy podstawowe programy takie jak poczta, stronę startową, czy kalkulator. Działanie klawiatury zablokujemy za pomocą FN+F11, blokadę klawisza Windows włączymy natomiast dzięki FN+Win. 

Podsumowanie

Genesis Thor 200RGB to wyśmienity zamiennik dla membranowych urządzeń. Cechuje się niezwykle przyjemną specyfikacją pracy przypominająca działanie klawiatur mechanicznych. Ponadto konstrukcja posiada bardzo ładny, klasyczny design i stworzona została z wytrzymałych materiałów. Thor 200 bardzo dobrze sprawdza się podczas długich godzin na wirtualnych polach bitew — wyraźny klik i stosunkowo szybki czas reakcji daje nam przewagę nad membranowymi braćmi. Podobne odczucia pojawiają się podczas pisania, jest przyjemne i nie męczy dłoni. Sprzęt od Genesis to idealny zamiennik dla graczy, którzy korzystają z membranówek a ich budżet nie pozwala na zakup w pełni mechanicznej klawiatury. Jeżeli jednak macie nieco inne priorytety, a gotówka nie gra roli, zawsze warto odłożyć nieco więcej i postawić na klawiaturę z wyższej półki.

Korzystasz z klawiatury membranowej? Budżet nie pozwala na zakup mechanicznej? - pomyśl nad kupnem Thora 200, hybrydowe rozwiązanie łączy oba produkty i nie jest przesadnie drogie. 

Thor 200

Stosunek ceny do jakości stoi tutaj na wysokim poziomie, choć producent mógł jeszcze bardziej dopieścić swoje urządzenie. Gdyby dodać tutaj wygodną podpórkę pod nadgarstki, zadbać o lepszą stabilność, umieścić kabel w materiałowym oplocie i dodać nawet prowizoryczne oprogramowanie z kilkoma funkcjonalnościami, wiadomo cena również lekko by się zwiększyła, wówczas Thor 200 mógłby być idealnym złotym środkiem pomiędzy membranami a mechanikami. Choć nawet bez tych funkcjonalności, sprzęt od Genesis jest ciekawą pozycją i warto rozważyć jej zakup, zwłaszcza gdy Wasz budżet jest mocno ograniczony, a działanie klawiatur membranowych Was nie zadowala. Za dobry stosunek jakości do ceny, dużą wytrzymałość i elegancki design Thor 200 otrzymuje ode mnie 4 gwiazdki oraz odznakę opłacalności.

Genesis Thor 200RGB

Thor 200Thor 200

​  Jakość wykonania, stylowy wygląd, wytrzymałe materiały, przełączniki hybrydowe o przyjemnej specyfice pracy, dobra iluminacja, unowocześniona aczkolwiek czytelna czcionka, USB/Audio hub, niska cena.

  Brak podpórki pod nadgarstki, kabel bez materiałowego oplotu, lekko wyginająca się konstrukcja, niska stabilność, ustawienia nie zapisują po ponownym podpięciu do komputera, mimo RGB w nazwie, nie jest to pełna paleta barw.

Cena (na dzień publikacji) : około 160 zł
Gwarancja: 24 miesięcy 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test klawiatur dla graczy

 0