Wielki test myszek dla graczy

Wielki test myszek dla graczy

Natec Genesis GX78

Natec Genesis to firma, która ma w swojej ofercie wiele akcesoriów dla graczy w rozsądnych cenach. Firma nie stara się rywalizować z wielkimi tego rynku, pokroju SteelSeries, Zowie lub Logitech. Raczej chce zapełniać luki między słabymi i dobrymi myszkami i tym samym oferować produkty dla użytkowników którzy albo nie chcą, albo nie potrzebują wydawać 300 zł na gryzonia. Czy z modelem GX78 jest tak samo?

Natec Genesis GX78

Specyfikacja

  • Sensor: Avago ADNS S9500 (laserowy)
  • DPI: do 5670
  • Polling rate: 125/250/500/1000 Hz
  • Połączenie z komputerem: USB
  • Kabel: pleciony o długości 2,5 metra
  • Wymiary: 125 x 78 x 42 mm
  • Waga: około 158 gramów
  • Cena: 120-130 zł

Wygląd i ergonomia

Natec Genesis GX78 nie każdemu będzie odpowiadać. Myszka jest duża, a do tego bardzo ciężka. Jestem przyzwyczajony do zdecydowanie lżejszych konstrukcji, więc przesiadka na testowany model była dla mnie sporą odmianą, do której ciężko było mi się przyzwyczaić. Ale to kwestia bardzo indywidualna. Wielu osobom wysoka waga będzie jak najbardziej odpowiadać, więc nie traktuję tego jako wadę.

Natec Genesis GX78

Myszka ma ciekawy kształt. Jest profilowana dla osób praworęcznych. Na pierwszy rzut oka mocno rzucają się: bardzo szeroki przód, szeroki tył oraz mocne wyżłobienia na palce. Wydawałoby się, że to idealny gryzoń dla miłośników palm-gripa. Ale tak nie jest. Myszka jest dużo wygodniejsza przy fingertip-gripie, czyli lekkim przesunięciu dłoń na tył urządzenia. W innym wypadku brakuje miejsce na palce na prawej krawędzi. W teorii producent przewidział przestrzeń na palec serdeczny i mały, ale w praktyce jest go za mało i chwyt nie jest tak pewny, jak być powinien. Przy palm-gripie palce muszą na siebie nachodzić, co nie jest wygodne.

Na uwagę zasługuje ogromna liczba przycisków dodatkowych. Dwa zostały umieszczone pod scrollem. Dwa kolejne obok kciuka, gdzie znajduje się też przełącznik, który można przesuwać w górę lub w dół. Kolejne dwa są obok prawego przycisku myszy. Na dokładkę dochodzi jeszcze scroll, który nie tylko się kręci i wciska, ale można go także przesuwać na boki i wywoływać tym określone akcje. W sumie daje to 11 dodatkowych możliwości poza dwoma przyciskami głównymi. To też jasna deklaracja, komu dedykowany jest ten model – fanom MMO, MOBA i RTS.

Natec Genesis GX78

Jakość wykonania

Na myszce można znaleźć kilka materiałów, z których została wykonana. Grzbiet to lekko gumowany, przyjemny w dotyku plastik. Po kciukiem znajduje się element gumowany, który – w moim odczuciu – nie jest zbyt miły w dotyku, ale rozumiem jego zastosowanie. Prawa krawędź z wyprofilowanym miejscem na dwa zewnętrzne palce to z kolei standrdowy plastik. Jest bardzo gładki i trochę zbyt śliski, ale nie przeszkadza w trakcie gry. Do tego dochodzą jeszcze błyszczące elementy wokół scrolla i gumy na lewym boku. Mysz w żaden sposób nie skrzypi, a cała konstrukcja jest zwarta. Ale między poszczególnymi elementami jest trochę zbyt dużo miejsca.

Natec Genesis GX78

Główne przyciski Natec Genesis GX78 są średnio głośne, bardzo miękkie i mało responsywne. Momentami trudno zorientować się czy zostały wciśnięte. Z kolei wszystkie przyciski dodatkowe są sztywne, wręcz ciężkie do wciśnięcia i głośne. Najgorzej pod tym względem wypadają te, które zostały umieszczone obok prawego przycisku.

Na zupełnie osobny akapit zasługuje scroll. Został wykonany z chropowatej gumy, dzięki czemu jest miły w dotyku. Ale na tym zalety się kończą. Zdecydowanie zbyt łatwo się obraca, więc przy wciskaniu można wywołać niechcianą akcję. Do tego przy wciskaniu nietrudno o przesunięcie go w bok, czy znowu możemy uruchomić dodatkową funkcję. Na dodatek lata na boki, ale to akurat zrozumiałe z powodu funkcji odchylania poprzeczniego. Wolałbym jednak, gdyby producent zrezygnował z tego elementu. Nie jest wystarczająco wygodny i intuicyjny, aby w ogóle z niego korzystać.

Kabel jest w oplocie i ma długość 2,5 metra. Sprawia wrażenie bardzo solidnego i wytrzymałego. Niestety, ma sporą wadę. Jest zdecydowanie za sztywny, przez co zachowuje „pogięty” kształt po wyjęciu z pudełka.

Natec Genesis GX78

Precyzja

Laserowy sensor Avago ADNS S9500 może pochwalić się bardzo dobrymi osiągami. Przede wszystkim jest bardzo szybki. Osiąga nawet 5 m/s, czyli wartość nieosiągalną w trakcie jakiejkolwiek gry, nawet przy ustawieniach low-sense. Sensor nie generuje szumu i nie występuje zjawisko predykcji. Niewielką wadą może być minimalna akceleracja, ale w trakcie gry jest niezauważalna.

Osobom przyzwyczajonym do sensorów optycznych mogą nie spodobać się bardzo ostre reakcje. Ale to cecha sensorów laserowych, które mają zupełnie inny feeling, dużo bardziej twardy. Trudno opisać to słowami, ale dość łatwo poczuć w trakcie korzystania z gryzonia laserowego i optycznego.

jitter

polling rate

interpolacja

prędkość maksymalna

Oprogramowanie

Oprogramowanie Natec Genesis jest dość proste, ale jednocześnie zapewnia dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji. Przy jego pomocy możemy zmieniać DPI myszki, ustawić polling rate, programować przyciski, czy też zmieniać prędkość rolki. Nie brakuje również obsługi makr. To tak naprawdę minimum tego, czego należałoby oczekiwać od myszki dla graczy, ale dla wielu w pełni wystarczające.

opr

opr

opr

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka dobrej myszki do gier FPS, to powinien zrezygnować z Natec Genesis GX78. Mnogość dodatkowych przycisków i źle opracowany kształt sprawiają, że trudno się z niej korzysta w Battlefieldzie, Call of Duty lub Counter-Strike: Global Offensive. Dużo lepiej sprawdzi się w grach MMO, MOBA lub RTS.

Poza tym jest to myszka dość nierówna. Ma solidny sensor, ale niezbyt przyjazne przyciski dodatkowe. Kabel jest mocny i wytrzymały, ale zbyt sztywny. Trudno zarzucić coś zastosowanym materiałom, ale ich spasowania pozostawia już nieco do życzenia. Praktycznie w każdym elemencie jest dobrze, ale mogłoby być lepiej. Niemniej cena 110 zł jest atrakcyjna jak za taką myszkę.

Natec Genesis GX78

ocena

plusy Duży przycisków dodatkowych, zastosowane materiały, solidny sensor, mocy kabel, dobra do MOBA, MMO i RTS

minusy Spasowanie elementów, sztywny kabel, przyciski boczne, nie nadaje się do FPS

Cena: 120-130 zł

Gwarancja: 24 miesiące

 

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/mysz-natec-genesis-gx78-nmg-0501-618820/

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test myszek dla graczy

 0